مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران خبر داد:

احداث غیرقانونی جاده در جنگل برای اجرای پروژه گردشگری سیب

16 دسامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/fq2kp

احداث غیرقانونی جاده در جنگل برای اجرای پروژه گردشگری سیب
irph.blogfa.com
پروژه گردشگری سیب به جای جنگل

پروژه گردشگری دهکده سلامت سیب در منطقه امین آباد فیروزکوه و در میان جنگل های ارزشمند ارس در حال اجراست.

به گزارش ایلنا؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در ارتباط با اجرای پروژه گردشگری دهکده سلامت سیب که در منطقه امین آباد فیروزکوه و در میان جنگل های ارزشمند ارس در حال اجراست، با اشاره به اینکه مجریان پروژه به برخی از تعهدات زیست محیطی خود عمل نکرده اند، گفت: پایه های تله کابین به درختان ارس آسیب زده و جاده ای که در این جنگل احداث شده فاقد مجوز قانونی است.

محمدهادی حیدرزاده در ارتباط با اجرای پروژه گردشگری سیب گفت: مجریان این پروژه، به بخشی از تعهدات شان به سازمان محیط زیست عمل نکردند و در حوزه تعهدات شان به اداره کل منابع طبیعی نیز، میزان تصرفاتی که داشته اند با ضوابط از پیش تعیین شده، هم خوانی ندارد.

وی با تایید این مساله که قرار است در این پروژه گردشگری در میان جنگل های ارس تله کابین ساخته شود، اظهار کرد: یکی از دغدغه های ما در این مورد جنگل های حفاظت شده ارس است که پایه های تله کابین آسیب هایی را به آن وارد کرده؛ اما در حال حاضر دیگر این پایه گذاری ها انجام شده است؛ البته آسیب های وارد شده به گونه ای نبوده که یک قطعه جنگلی تخریب شود زیرا درختان ارس آن منطقه به صورت پراکنده توزیع شده اند اما در برخی قسمت ها آسیب هایی به درختان ارس وارد شده و در برخی نقاط نیز درختان قطع شده اند که همه این موارد در دست بررسی است.

حیدرزاده در ارتباط با جاده ای که در این منطقه کشیده  شده؛ توضیح داد: جاده ای که کشیده شده، تخلف بوده است و مجریان پروژه باید پیش از احداث، مجوز های لازم را می گرفتند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه باید نظارت اداره منابع طبیعی روی این طرح قوی تر صورت می گرفت، گفت: ما درخواست توقف پروژه را به دستگاه قضایی اعلام کرده ایم، اما هنوز مقام قضایی دستوری مبنی بر توقف پروژه صادر نکرده است.

پروژه دهکده گردشگری سیب در امین آباد فیروزکوه، در جایی اجرا می شود که درختان ارزشمند ارس واقع شده اند و این منطقه زیستگاه حیات وحش محسوب می شود. این پروژه گردشگری سلامت که شامل احداث بیمارستان، هتل، تله کابین، رستوران، پارک آبی، مرکز تفریحی-ورزشی و ... می شود، این نگرانی را به وجود آورده که با چند پاره کردن منطقه، سبب از بین رفتن زیستگاه های حیات وحش شودو با ورود گردشگر احتمال آسیب هایی همچون آتش سوزی جنگل، انباشت پسماند و تخریب جنگل را در این منطقه بالا ببرد.

دیدگاه ها

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1