شناسایی 19 محوطه باستانی در حوضه آبریز سد بلوبین

15 دسامبر 2015 - 12:30 dsfr.ir/ny4iv

شناسایی 19 محوطه باستانی در حوضه آبریز سد بلوبین
panoramio.com
روستای بلوبین

19 محوطه باستانی متعلق به دوره نوسنگی تا اسلامی متاخر در محدوده سد خاکی بلوبین شناسایی شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فاطمه فرشی جلالی سرپرست هیات شناسایی گفت: عملیات شناسایی به منظور مستندنگاری آثار باستانی محدوده سد بلوبین (قره درق) شهرستان ایجرود استان زنجان انجام گرفت.

وی افزود: این سد با مساحتی بالغ بر 209330 هکتار یکی از زیر حوضه های رودخانه قزل اوزن است که در نهایت به دریای خزر می ریزد.

این باستان شناس گفت: وسعت منطقه مورد بررسی حدود 42 کیلومتر مربع است که شامل دره ها، تپه ماهورها و ارتفاعات حاشیه رودخانه های اوزون دره، سجاسرود و خوئین است.

جلالی با اشاره به اینکه در این شناسایی 19 محوطه باستانی متعلق به دوره نوسنگی تا اسلامی متاخر مشخص شد گفت: در کنار مطالعات باستان شناسی، مطالعات مردم شناسی روستای بلوبین که پس از آبگیری سد به زیر آب خواهد رفت نیز انجام گرفت.

وی از جمله آثار حائز اهمیت در این بررسی را شناسایی محوطه شماره 101 با ارتفاع حدود 20 متر ذکر کرد و افزود: بر روی این محوطه  روستای بلوبین قرار گرفته است و یافته های سطحی از این روستا نشانگر تداوم سکونت از پبش از تاریخ (مفرغ) تا کنون است.

جلالی گفت: در این روستا حمامی نیز شناسایی شد که یکی از مصالح ساخت آن سنگ قبرهای کتیبه دار اسلامی است که نمونه آن کمتر دیده شده است.

وی در ادامه گفت: از دیگر محوطه های شناسایی شده، روستای متروکه قمچقای (قمچقای قدیم) است که در سال 1372 به دلیل نبود دسترسی به امکانات زیر بنایی به محلی در حدود 2 کیلومتری از این روستا منتقل شد و یافته های سطحی درآن حاکی از آثار پیش از تاریخ تا معاصر است که شامل دو گورستان اسلامی متقدم و معاصر در مجاورت این روستا است.

مجوز بررسی شناسایی نجات بخشی محوطه سد بلوبین توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

گفتنی است، بر اساس بند ج ماده 114 قانون برنامه 5 ساله چهارم تمامی وزارتخانه ها، سازمان ها و موسسات دولتی موظفند قبل از اجرای پروژه های بزرگ عمرانی و در مرحله امکان سنجی و مکان یابی نسبت به انجام مطالعات فرهنگی-تاریخی در آن خصوص اقدام کنند و در طراحی و مکان یابی پروژه های یاد شده نتایج مطالعات را رعایت کنند.

دیدگاه ها

  • حسن جعفری 29 سپتامبر 2017 - 12:08

    دوستان ارجنمد سلام
    و عرض خسته نباشید من از نسل دوم اهالی روستای بلوبین و تهران نشینم اما خاطرات فراوانی از این روستا دارم و خدا را شاکرم که اجازه داد در این تجربه شیرین دخترم و همسرم نیز شریک باشند. دلیل ایجاد سد صد چندان قوی هم که باشدنه به روح طبیعت و نه به قانون روستا و نه به مزاج روستایی خوش نمی آید و نخواهدآمد و اما بعد من شاهد یه تاراج رفتن تک تک سنگ قبر های قدیمی بودم و هستم و اینکه چگونه سود جویانی شبانه و در خفا بدون اینکه بدانند از خودشان دزدی می کنندبه طمعی ریالی با گور های خالی زمین را زخمی می کنند در انتخهای صحبتم از طبیعت ممنون اجازه داده این عکس را که به نمایش گذاشته اید را ثبت کنم و در زیر لینک عکسهای 360 را به شما تقدیم میکنم
    https://www.360cities.net/image/bslobin-village-zanjan-iran
    https://www.360cities.net/image/baloubin-zanjan-iran-by-h-jafari-2017-1

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1