برگزاری نمایشگاه فرهنگی اتریش در حافظیه

15 دسامبر 2015 - 10:10 dsfr.ir/5t029

برگزاری نمایشگاه فرهنگی اتریش در حافظیه
میراث آریا
دیدار مصیب امیری با نماینده کشور اتریش

نمایشگاهی از محصولات فرهنگی، اشیاء تاریخی، اصناف و کتب کشور اتریش در شهر شیراز و در کنار آرامگاه حافظ برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این اداره کل با اشاره بر جاذبه های تاریخی، طبیعی و گردشگری استان فارس گفت: با توجه به پتانسیل ها و جاذبه ها و زیر ساخت های متعدد و متنوعی که در استان فارس و شهر شیراز وجود دارد آماده پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی هستیم.

امیری در دیدار با مدیر موزه بین المللی شهر گراتس اتریش و هیئت همراه طی سخنانی به معرفی جاذبه ها و پتانسیل های موجود در شهر شیراز و استان فارس پرداخت و گفت: فارس یکی از استان های مهم به دلیل وجود آثار تاریخی و ارزشمند کشور است. در این استان نزدیک به 3000 اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. همچنین 4 اثر تاریخی این استان نیز در فهرست جهانی قرار گرفته و هم اکنون مقدمات ثبت پنجمین اثر استان فارس در یونسکو فراهم شده است.

وی با بیان اینکه مجموعه ساسانی فارس به زودی در فهرست جهانی قرار می گیرد افزود: مجموعه ساسانی فارس شامل آثار تاریخی در شهرستان های فیروزآباد، سروستان و کازرون (بیشاپور) است.

مدیرکل میراث فرهنگی فارس در ادامه گفت: فارس در دوره های مختلف تاریخی همواره مورد توجه و یکی از مناطق مهم سیاسی کشور محسوب می شده است. آثار ارزشمندی از دوره های ایلامیان، هخامنشیان، ساسانیان، زندیه و قاجار در استان فارس وجود دارد که هر یک دارای ویژگی های منحصر به فردی است.

امیری در ادامه به وجود 15 موزه تخصصی در استان اشاره کرد و گفت: در حال حاضر 5 موزه تخصصی نیز در این استان و شهرستان های آن در حال ساخت می باشند که در شهرستان های پاسارگاد، شیراز، بوانات و آباده است. در تلاشیم تا در هر یک از شهرستان های فارس یک موزه تخصصی راه اندزی کنیم. به طور مثال در حال حاضر موزه تخصصی هخامنشی در مجموعه جهانی تخت جمشید، موزه تخصصی ساسانی در شهرستان کازرون و موزه تخصصی زندیه در شیراز فعال هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس در ادامه به بزرگ ترین موزه منطقه ای کشور که در نزدیکی آرامگاه حافظ که در حال ساخت است اشاره کرد و گفت: در ضلع شمالی حافظیه موزه منطقه ای و باغ موزه مشاهیر در حال ساخت است که امیدورایم تا 2 سال آینده به بهره برداری برسد. هم اینک به متقاضیانی که قصد سرمایه گذاری و ایجاد موزه را داشته باشند مجوز راه اندازی موزه داده می شود.

امیری در بخش دیگری از سخنانش خواستار  توسعه گردشگری ایران و اتریش شد و گفت: امید است با همکاری های فرهنگی بین دو کشور ایران و اتریش شاهد توسعه گردشگری باشیم. استان فارس آماده پذیرایی از گردشگران اتریشی است و از هرگونه فعالیت فرهنگی بین دو کشور استقبال می کند.

بنابراین گزارش در ادامه این دیدار مدیر بخش بین الملل موزه بین المللی شهر گراتس اتریش طی سخنانی با بیان اینکه باعث افتخار ما است که بتوانیم نمایشگاه فرهنگی در شهر حافظ برپا کنیم افزود: در نظر داریم نمایشگاهی از محصولات فرهنگی، اشیاء تاریخی، اصناف و کتب در شهر شیراز و در کنار آرامگاه حافظ برگزار کنیم. برپایی چنین نمایشگاه هایی تعاملات فرهنگی بین دو کشور را در پی خواهد داشت.

گفتنی است در این دیدار مدیرکل میراث فرهنگی فارس موافقت خود را جهت برگزاری این نمایشگاه در آرامگاه حافظ اعلام کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1