اعتراض 29 سفیر اروپایی به مصوبه کنگره در مورد سفر بدون ویزا به ایران

15 دسامبر 2015 - 09:00 dsfr.ir/ni6f3

اعتراض 29 سفیر اروپایی به مصوبه کنگره در مورد سفر بدون ویزا به ایران
gettyimages.com
کنگره آمریکا محدودیت های مرتبط با ویزای آن کشور را تشدید کرد

سفیر اتحادیه اروپا و سفرای 28 کشور اروپایی در آمریکا، با انتشار نامه ای سرگشاده نسبت به مصوبه جدید مجلس نمایندگان آمریکا در مورد سفر بدون ویزا به ایران انتقاد کردند.

به گزارش بی بی سی؛ امضا کنندگان این نامه تاکید کرده اند واسطه محدودیت های ذکر شده در مصوبه مجلس نمایندگان، شهروندان اروپایی دارای ملیت دوگانه ایران، عراق، سوریه و سودان، به گونه ای "نامتناسب و غیرمنصفانه" متضرر می شوند.

سفرای بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا، در نامه مشترک خود هشدار داده اند که مصوبه جدید نه تنها غیرسازنده است، بلکه به اقدامات قانونی متقابل در مورد شهروندان آمریکایی منجر می شود و بدون افزایش امنیت، به اقتصاد کشورهای دو سوی اقیانوس اطلس لطمه می زند.

مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرده است که محدودیت های تازه ای را بر شهروندان کشورهایی که بدون ویزا به این کشور سفر می کنند اعمال می کند؛ تغییری که می تواند بر شهروندان ایرانی الاصل این کشورها که عمدتا اروپایی هستند هم تاثیر بگذارد.

بر اساس این طرح، شهروندان این کشورها که بعد از اول مارس 2011 به سوریه، عراق، ایران و سودان سفر کرده باشند، نمی توانند بدون ویزا به آمریکا بروند. در این طرح مستقیما از ایران نام برده نشده اما شامل کشورهایی می شود که از نظر دولت آمریکا "حامی تروریسم" هستند و ایران در این فهرست قرار دارد. به علاوه، شهروندانی که تابعیت دوگانه این چهار کشور را دارند هم باید برای سفر به آمریکا ویزا بگیرند.

مصوبه مجلس نمایندگان، با انتقاد گروه لابی "شورای ملی ایرانیان آمریکا" و نیز "اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا" رو به رو شده که آن را "تبعیض آمیز" خوانده اند.

در نامه سفرای کشورهای اروپایی آمده است که طرح جدید، در عمل برای 13 میلیون شهروند اروپایی که همه ساله به آمریکا سفر می کنند نوعی سیستم ویزا را برقرار می کند. آمریکا با 38 کشور جهان قراردادی دایر بر معافیت شهروندان آن ها از ویزای آمریکا دارد که از جمله، شامل 28 کشور عضو اتحاده اروپا می شود.

در این نامه، به عنوان نمونه ای از تاثیرات مصوبه جدید آمده است که ممنوعیت کلی سفر به سوریه و عراق، تنها باعث محدودیت سفرهای مشروع صاحبان کسب و کار، روزنامه نگاران و ارائه دهندگان خدمات پزشکی و بشردوستانه می شود.

این نامه می افزید که این طرح از سوی دیگر، تاثیر بسیار کمی بر کسانی که سفرهای غیرقانونی انجام می دهند خواهد داشت.

مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا، برای تبدیل شدن به قانون باید از تصویب مجلس سنا و سپس رئیس جمهور ایالات متحده بگذرد.

به گزارش دنیای سفر، این طرح که به صنعت گردشگری ایران آسیبی جدی می زند، از دیدگاه های مختلف مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

در پی تصویب طرحی جدید برای ویزا در آمریکا که سفر به ایران را برای شهروندان عمدتا اروپایی و همچنین ایرانی های دارای تابعیت دوگانه محدود می کند، کاربران ایرانی در شبکه های اجتماعی مختلف به این طرح واکنش نشان دادند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1