گردشگری در پیچ و خم قیمت ها

15 دسامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/e5689

گردشگری در پیچ و خم قیمت ها
داناخبر
ترمینال اتوبوسرانی غرب

نگاهی به نرخ هتل ها، قطار، اتوبوس، هواپیما و ورودیه موزه ها

سفرهای مردم ایران در داخل کشور پس از آزادسازی نرخ بلیت هواپیما گران تر شد. از لوکس شدن سفرهای هوایی گرفته تا افزایش نرخ بلیت موزه ها. همه این اتفاقات در نیمه دوم سال افتاد.

به گزارش خبرگزاری مهر، بعد از آنکه در روز نهم آذرماه امسال سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که پس از مدت ها کار کارشناسی و تخصصی و بنا بر اجرای بندی از برنامه پنجم توسعه کشور و تصویب شورای عالی هواپیمایی، نرخ بلیت هواپیما در 170 مسیر داخلی آزاد و 87 مسیر همچنان جزء مسیرهای حمایتی قرار گرفت، برخی از ایرلاین ها اقدام به فروش بلیت هواپیماهای خود به قیمتی بیشتر از قیمت روزهای گذشته کردند.

رضا جعفرزاده مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی مسیرهایی که آزادسازی نرخ بلیت در آن ها صورت گرفته را مسیرهای منتهی به جزایر کیش و قشم، شهرهای نفتی و مسیرهای انفرادی و مسیرهای جدید عنوان کرد.

هر چند مسیرهایی که آزادسازی نرخ در آن ها توسط سازمان هواپیمایی مشخص شده، اما نرخ بلیت برخی از مسیرها که جزو هیچ یک از موارد اعلامی نبودند، نیز افزایش یافت مانند مسیر هوایی تهران مشهد!

از سوی دیگر برخی از فعالان گردشگری معتقدند که این افزایش نرخ در بلیت هواپیما تبی است که به زودی می خوابد اما برخی دیگر مانند ناصر گلدوست عضو انجمن دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی می گوید: از آنجا که سفر به برخی از مقاصد در ایام پیک مانند اربعین و یا شهادت امام رضا زیاد است برخی از ایرلاین ها بلیت هواپیما را گران تر از روزهای دیگر می فروشند. با این تفاوت که اکنون شرکت های چارتر کننده که قبلا خودشان بلیت را ارزان خریده اند؛ با اعلام آزادسازی نرخ، این بلیت ها را افزایش داده اند در حالی که نباید این طور باشد. ولی نظارتی روی آنها انجام نمی شود.

در حال حاضر ایران حدود 12 ایرلاین دارد که برخی از آن ها اعلام کرده اند که فعلا نرخ را افزایش نمی دهند شاید به دلیل آنکه در این شرایط سیاست جذب مسافر را در پیش گرفته اند. با این حال اکنون سفر با هواپیما به معنای واقعی یک سفر لوکس به شمار می آید.

نرخ اتاق هتل ها از زمستان یا اوایل سال آینده گران می شود

از سوی دیگر با اعلام آزادسازی نرخ در بلیت هواپیماها، جامعه هتلداران ایران نیز اعلام کرده است که نرخ اتاق هتل ها برای افزایش آن بررسی می شود به این ترتیب از زمستان امسال و یا اوایل سال آینده، شاهد افزایش قیمت هتل ها خواهیم بود، این تکلیف از اواخر آذر یا اوایل دی ماه مشخص خواهد شد.

جمشید حمزه زاده اعلام کرد که باید نسبت به تورم داخلی، حتما قیمت ها را تا 20 درصد افزایش دهند. هتل ها می توانند رزروها را انجام دهند، اما در قرارداد خود شرط افزایش قیمت سال آینده را اعلام کنند تا مشتری در جریان باشد و هنگام تسویه حساب مشکلی پیش نیاید.

بلیت موزه سه هزار تومان شد

آبان ماه بود که نرخ بلیت موزه ها و اماکن تاریخی نیز به عنوان بخش دیگری از هزینه های سفر، افزایش یافت. این افزایش ورودی موزه ها و اماکن تاریخی که از اول آذر ماه اجرایی شد، بر اساس بخشنامه ای بود که سازمان میراث فرهنگی به واحدهای تابعه این سازمان ابلاغ کرد.

بر این مبنا، در موزه ها و اماکن درجه اول، مبلغ ورودیه برای بازدیدکنندگان داخلی 30 هزار ریال و برای بازدیدکنندگان خارجی 200 هزار ریال است. مبلغ ورودیه برای اماکن و موزه های درجه دو نیز برای بازدیدکنندگان داخلی 25 هزار ریال و برای بازدیدکنندگان خارجی 150 هزار ریال خواهد بود. این رقم در خصوص موزه ها و اماکن تاریخی درجه سه، 20 هزار ریال برای ایرانیان و 80 هزار ریال برای بازدیدکنندگان خارجی تعیین شد. این افزایش نرخ بلیت موزه ها در حالی است که حتی اتفاقی در تغییر چهره بلیت موزه ها نیز رخ نداده است و هنوز بلیت تخت جمشید در موزه ملی ایران فروخته می شود!

بر اساس این بخشنامه موزه های سازمان میراث فرهنگی، موزه های زیر نظر این سازمان در سه درجه اول تا سوم به ترتیب شامل موزه های ملی، منطقه ای و محلی تقسیم بندی می شوند. بر این اساس بناهای ثبت شده در فهرست میراث جهانی (از جمله کاخ-موزه گلستان تهران)، موزه ملی ایران و مجموعه های سعدآباد و نیاوران در شمار بناها و موزه های درجه اول قرار گرفته اند.

بلیت قطار مسافری از 25 آذر به طور متوسط 8 درصد افزایش می یابد

پس از این اظهارنظرها، معاون شرکت راه آهن نیز در چند روز گذشته اعلام کرد: بر اساس تازه ترین تصمیمات، قیمت بلیت قطار مسافری از 25 آذرماه به طور متوسط 8 درصد افزایش می یابد. ضمن اینکه حداکثر افزایش قیمت 20 درصد و حداقل افزایش قیمت کمتر از 8 درصد گزارش شده است.

در همین حال، سید محمد راشدی معاون مسافری شرکت راه آهن گفت: از 137 قطاری که در شبکه ریلی تردد می کند، 91 قطار با 10 درصد و کمتر از آن افزایش و 46 قطار نیز حدود 15 درصد افزایش قیمت خواهند داشت. البته شرکت هایی مجاز خواهند بود تا 20 درصد افزایش قیمت دهند که در روزهای غیرپیک مسافر هم تخفیف لازم را برای مسافران در نظر بگیرند و شرکت راه آهن نیز نظارت خواهد کرد، ضمن اینکه با توجه به اینکه بلیت قطار 45 روزه پیش فروش می شود، کسانی که از قبل بلیت خریده اند، با همان نرخ قبلی محاسبه خواهد شد.

به گفته معاون مسافری شرکت راه آهن، 24 قطار که در مسیرهای حومه ای تردد می کنند، مشمول افزایش قیمت ها نمی شوند.

با وجود آنکه شرکت های ریلی تمایل به افزایش نرخ دارند و این افزایش را حق خود می دانند اما در مقابل آن، هیچ تغییری در خدمات دهی و یا نوسازی ناوگان مشاهده نمی شود. با این حال معاون مسافری شرکت راه آهن مدعی است که شرکت های بخش خصوصی با توجه به زیان ده بودن قطارهای مسافری تمایلی به سرمایه گذاری در این بخش ندارند.

زمزمه های افزایش نرخ بلیت اتوبوس

در آستانه افزایش وسایل حمل و نقل عمومی، زمزمه های افزایش نرخ بلیت اتوبوس های بین شهری نیز شنیده می شود. به نحوی که مدیر کل حمل و نقل و پایانه های خراسان رضوی گفته است: با هدف ایجاد انگیزش در بین مالكان خودرو های مسافربری و تامین خودرو های مورد نیاز برای انتقال و جا به جایی زائران نرخ کرایه اتو بوس های برون شهری از سایر استان ها به مقصد مشهد و همچنین بالعکس 20 درصد گران می شود. در همین راستا اتوبوس های برون شهری در مسیر های كرمان-مشهد، اصفهان-مشهد و یزد-مشهد و سایر شهرستان از بیستم آذر ماه سال جاری لغایت 23 آذرماه با 20 درصد افزایش قیمت خدمات ارایه می دهند.

با این وجود هنوز سازمان اتوبوسرانی و پایانه های کشور اعلام رسمی مبنی بر افزایش نرخ بلیت اتوبوس نکرده است شاید آن ها نیز منتظر بررسی شرایط هستند.

از سوی دیگر میزان افزایش نرخ اتاق هتل به عنوان بخش مهمی از هزینه های سفر و افزایش نرخ وسایل حمل و نقل عمومی مانند قطار و پس از آن لوکس شدن سفرهای هوایی با افزیش نرخ بلیت هواپیما به نظر می رسد که سفرهای پایان سال 94 گران تر از هر زمان دیگر باشد به این میزان افزایش نرخ باید تقاضا برای سفر در ایام آخر سال و تعطیلات نوروزی را نیز افزود. چرا که بسیاری از فعالان گردشگری در این ایام از فرصت تقاضا برای سفر استفاده کرده و نرخ ها را باز هم افزایش می دهند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1