دفع غیر اصولی پسماند سبب نزدیکی گرگ ها به روستاهای همدان شده است

14 دسامبر 2015 - 16:50 dsfr.ir/yp0vu

دفع غیر اصولی پسماند سبب نزدیکی گرگ ها به روستاهای همدان شده است
behrah.com
تعارض گرگ با محیط زیست انسانی در همدان

از تله نرم که حاوی GPS بوده برای گرگ ها استفاده شده که بررسی ها نشان می دهد یکی از گرگ ها 9 بار در طول یک روز به محل دفت زباله ها رفته و این موضوع بسیار قابل اهمیت است.

مدیرکل محیط زیست استان همدان با بیان اینکه دفع غیراصولی پسماند، سبب نزدیکی گرگ به منازل مسکونی همدان شده است، گفت: مدیریت پسماند روستایی همدان متولی ندارد.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست همدان؛ محمدرضا محمدی در کارگروه مدیریت پسماند استان همدان اظهار داشت: مدیریت پسماند در استان همدان به دو بخش شهرهای شمالی و جنوبی تقسیم شده است که بخش جنوبی توسط ملایر و بخش شمالی و مرکزی توسط همدان مدیریت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه مدیریت پسماند روستایی متولی ندارد، افزود: مرکز مشخصی برای مدیریت پسماند روستاهای استان همدان وجود ندارد و خلا مدیریت پسماند روستایی در کارگروه‌های استانی مشهود است.

محمدی با اعلام اینکه کارگروه مدیریت پسماند استان همدان به مدت 8 سال تعطیل بوده است، تصریح کرد: در قدم اول باید تدبیر افکاری نسبت به این قضیه انجام داده و مبانی اولیه ذهنی برای متولیان در این حوزه اندیشیده شود.

وی با اشاره به اینکه اگر پسماند روستایی همدان را در مدت سه سال مدیریت کنیم انقلابی بزرگ در حوزه محیط زیست همدان رخ می‌دهد، گفت: البته باید روستاییان نیز در این زمینه همکاری های لازم را داشته باشند در غیر این صورت موفقیتی کسب نمی شود.

مدیرکل محیط زیست استان همدان همچنین با اشاره به اینکه همدان از نقاط شش گانه کشور در زمینه ناهمزیستی انسان و گرگ محسوب می شود، عنوان کرد: در برخی شهرستان های استان از جمله بهار و رزن با حمله گرگ به انسان مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه مطالعاتی در این زمینه صورت گرفته است، عنوان کرد: از تله نرم که حاوی GPS بوده برای گرگ ها استفاده شده که بررسی ها نشان می‌دهد یکی از گرگ ها 9 بار در طول یک روز به محل دفت زباله ها رفته و این موضوع بسیار قابل اهمیت است.

محمدی با بیان اینکه توسعه مزارع ذرت با وجود مشکلات بسیار در زمینه منابع آبی همدان اقدامی اشتباه است، گفت: گرگ ها در مزارع ذرت استان همان اختفا کرده و همین امر سبب می شود تا مردم روستایی از وجود آن ها اطلاعی نداشته باشند.

وی اظهار داشت: شکار طعمه های گرگ از جمله خرگوش توسط شکارچیان سبب شده تا گونه گرگ استان همدان برای تامین غذا به نزدیکی روستاها و سکونتگاه ها سوق پیدا کنند که این موضوع در دشت بهار اتفاق افتاده است.

مدیرکل محیط زیست استان همدان بیان کرد: یکی دیگر از عوامل موثر در زمینه نزدیکی گرگ به روستاها دفع غیر اصولی پسماند و زباله های روستایی است که نیازمند تغییر روش های مدیریت پسماند در روستاهاست.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1