اعلام آمادگی سوئد برای همکاری های زیست محیطی با ایران

13 دسامبر 2015 - 14:00 dsfr.ir/2a6vy

اعلام آمادگی سوئد برای همکاری های زیست محیطی با ایران
doe.ir
دیدار وزیر امور شرکتها و نوآوری سوئد با ابتکار

برای رسیدن به توسعه و دست یافتن به اهداف توسعه پایدار باید همه بخش ها، به ویژه بخش خصوصی و ... همکاری کنند.

میکاییل دامبرگ وزیر امور شرکت ها و نوآوری سوئد و هیات همراه در جریان سفر به تهران با دکتر معصومه ابتکار معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست پام، میکاییل دامبرگ وزیر شرکت ها و نوآوری سوئد در این دیدار ضمن تقدیر از انجام این ملاقات، آمادگی کشورش را برای همکاری های مختلف از جمله همکاری های زیست محیطی اعلام کرد و خانم دکتر ابتکار نیز از این دیدار ابرازخرسندی کرد و گفت: ما علاقمند هستیم که روابط خود را در همه زمینه ها با کشور سوئد گسترش دهیم.

ابتکار با تاکید بر اینکه نگاه ما به موضوع محیط زیست یک نگاه جهانی است، گفت: از اهداف اصلی ما همکاری مشترک و همکاری های بین المللی دوجانبه و چند جانبه است و همه کشورها باید به به حفاظت از محیط زیست جهان کمک کنند زیرا محیط زیست مرز نمی شناسد و اهداف محیط زیستی فراملی می باشد و همه باهم باید در منطقه و در سطح بین الملل همکاری مشترک داشته باشیم.

وی با اشاره به وجود تالاب ها و دریاچه های مختلف در کشور، یکی از آنها را که برای کشور با اهمیت است تالاب هامون برشمرد که دارای مرز مشترکی بین ایران و کشور افغانستان است گفت: هدف ما حفاظت و احیای تالاب ها و دریاچه هامون است و در این باره با دکتر اشرف غنی  رییس جمهور افغانستان گفتگو هایی داشته ایم و امیدواریم با همکاری ایشان به اهداف زیست محیطی مشترکمان در منطقه دست یابیم و این دریاچه از خطر نابودی رهایی یابد.

ابتکار با بیان اینکه در نواحی مختلف در کشور نیازمند توجه، کار و همکاری مشترک با سوئد هستیم، به آثار تحریم ها بر محیط زیست و انتقال تکنولوژی ها اشاره کرد و با بیان اینکه بخاطر تحریم ها نتوانسیم بسیاری اهداف زیست محیطی مان را به مرحله اجرا در بیاوریم، ابراز امیدواری کرد با از میان برداشته شدن تحریم ها به طور کامل، مشکلات برطرف شود و گام های موثرتری برای حل بحران های محیط زیستی در دنیا برداشته شود.

رییس سازمان محیط زیست در ادامه از سوئد برای حضور و مشارکت در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست که از تاریخ 29 فوریه لغایت 3 ماه مارس سال 2016  (10 الی 13 اسفندماه 94) برگزار می شود دعوت کرد و گفت: این نمایشگاه فرصت بسیار خوبی برای آشنایی و سرمایه گذاری در ایران و آشنایی صاحبان صنایع ما با فن آورهای شرکت های سوئدی است و امیدواریم در این نمایشگاه آخرین تجریبات و اطلاعات و تکنولوژی های روز دنیا در زمینه محیط زیست عرضه شود.

ابتکار سپس به اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه پایش آنلاین و همچنین ایستگاه های سنجش آلودگی برای هوا، آب و کیفیت آنها اشاره کرد و گفت: علاقمندیم تجربیاتمان را در این خصوص مبادله کنیم و همکاری متقابل داشته باشیم و کارگاه های آموزشی مشترک برگزار نماییم.

ابتکار در بخش دیگری از سخنانش وجود تروریسم در منطقه، وجود داعش و کشتار انسان های بی دفاع را از جمله عوامل ناامنی در منطقه عنوان کرد و گفت: گروه تروریستی داعش آتش جنگ را در کشورهای همسایه ایران منجمله؛ سوریه، عراق و افغانستان برپا کرده و باعث نا امنی شده است و یکی از بزرگ ترین اهداف مهم ما برقراری صلح و امنیت در منطقه است تا بتوانیم با برقراری صلح و امنیت به اهداف مشترک زیست محیطی مان نیز دست یابیم و وضعیت محیط زیست را در کشور و در نتیجه در دنیا بهبود ببخشیم.

وی سپس به تاسیس صندوق ملی محیط زیست در ایران اشاره کرد و گفت: چالشهای زیست محیطی نظیر حفاظت و احیای تالاب ها، دستیابی به اهداف توسعه پایدار، کشاورزی سبز، حفاظت از پارک های ملی، حفاظت از مواد غذایی، انرژی پاک و ... از جمله موضوعاتی است که با کمک های بین المللی به این صندوق می توان مرتفع نمود.

آقای دامبرگ نیز در این دیدار گفت: ما تجربیات زیادی داریم و می توانیم تجربیات و فن آوری هایمان را به ایران انتقال دهیم. من فکر می کنم شما در اینجا نیاز به مدیریت و یهبود سیستم حمل و نقل عمومی دارید.

وی تاکید کرد: برای رسیدن به توسعه و دست یافتن به اهداف توسعه پایدار باید همه بخش ها، به ویژه بخش خصوصی و ... همکاری کنند.

وزیر شرکت ها و نوآوری کشور سوئد اعلام کرد در خصوص چگونگی مدیریت بازیافت و زباله، مدیریت انرژی و بهینه سازی مصرف انرژی، بکارگیری سیاست های زیست محیطی و انتقال تکنولوژی و ... می توانیم با همکاری دو کشور به اهداف خوبی دست یابیم.

آقای دامبرگ نیز با بیان اینکه شرکت های ایرانی و شرکت های سوئدی باید به اهداف مشترک برسند، گفت: رسیدن به اهداف توسعه پایدار نیازمند فکر های جدید، راه حل های جدید و را ه حل های اثرگذار است و شرکت های ایرانی باید بدانند که چگونه راه های صحیح را بیابند و چگونه از انرژی بهره ببرند و چگونه از گسترش کربن جلوگیری کنند.

وی افزود: عناصری که برای شرکت های سوئدی بسیار از اهمیت ویژه ایی برخوردار است این است که آنها به طور جدی ارزیابی زیست محیطی را مورد توجه قرار می دهند و احترام به ضوابط جهانی و کار با کیفیت برایشان اهمیت دارد و امیدوارم طی جلسات مشترک با شرکت های ایرانی به توافق برسیم.

وزیر شرکت ها و نوآوری کشور سوئد ادامه داد: استفاده از پتانسیل زنان آموزش دیده در دانشگاه ها در جوامع محلی می تواند در رسیدن به اهداف توسعه پایدار نقش مهمی داشته باشد. انتقال تکنولوژی و رسیدن به رشد اقتصادی و دستیابی به اهداف توسعه پایدار و چگونگی استفاده از پتانسیل جوامع از مواردی است که باید توجه کرد.

وی افزود: آنچه مهم است تجارت، سرمایه گذاری و ارتباطات و در کنار آن صادرات و واردات و انتقال تجربیات و تکنولوژی هایمان به همدیگر است. از مهم ترین اهداف زیست محیطی ما همکاری های علمی و بین المللی و همکاری های دوجانبه می باشد.

دامبرک در پایان این دیدار تاکید کرد؛ کشورهای توسعه یافته و ثروتمند دارای مسئولیت بین المللی هستند، آنها طبق حقوق بین الملل نسبت به سایر کشورها دارای مسئولیت هستند. از این رو ما علاقمندیم که با شما همکاری مشترک در تمامی زمینه ها داشته باشیم و شرکت های سوئدی از شرکت های بین المللی خوبی هستند که می توانیم همکاری داشته باشیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1