آیا مردم جهان باید با میوه موز خداحافظی کنند؟

12 دسامبر 2015 - 10:00 dsfr.ir/1g639

آیا مردم جهان باید با میوه موز خداحافظی کنند؟
conspiracyclub.co
اکوادور، کاستاریکا، کلمبیا و فیلیپین بزرگترین صادرکنندگان موز جهان اند.

مراقبیم تا شیوع بیماری قارچی موز وارد کشور نشود.

"معاون فنی سازمان حفظ نباتات"

یحیی ابطالی در گفتگو با مهر درباره مباحث مطرح شده مبنی بر این که نسبت به گسترده شدن شیوع نوعی قارچ درختان موز هشدار داده شده و  رخی رسانه ها این مسئله را به عنوان انقراض موز تعبیر کرده و حتی گفته اند که باید مردم جهان از این میوه خداحافظی کنند، اظهارداشت: اصلا نمی توان پیش بینی کرد که این اتفاق حتما رخ خواهد داد.

وی با بیان این که قطعا متخصصین در این زمینه  فکر می کنند و نژاد مقاومی را بوجود می آورند، گفت: طی 2 تا  3 سال اخیری که این بیماری در جهان  شدت یافته، همه محققان دنیا در حال فعالیت هستند که ارقام و نژادهای مقاوم به این بیماری را تولید کنند.

معاون فنی سازمان حفظ نباتات کشور با اشاره به این که بیماری قارچی Fusarium oxysporum f. sp. cubense tropical race 4 حدود شش دهه سال پیش در دنیا گزارش شده است، اظهارداشت: این نوعی  قارچ خاک زی است که حدود 65 سال قبل در استرالیا و سپس در آفریقا گزارش شده و خسارت سنگینی به محصول موز در این دو منطقه وارد کرده است.

ابطالی با بیان این که خوشبختانه تاکنون این بیماری در کشور ما مشاهده نشده است، افزود: ما از حدود 10 سال قبل که این بحث به صورت جدی در دنیا مطرح شد، در حال رصد و مراقبت هستیم تا آثاری از آن در استان های جنوب شرقی کشور  ظاهر نشود.

خوشبختانه تاکنون این بیماری در ایران مشاهده نشده است و بویژه از مسیر سیستان و بلوچستان دقت زیادی می شود که مورد آلوده ای به کشور وارد نشود

این مقام مسئول در سازمان حفط نباتات با اشاره به این که  آلودگی درختان موز به این بیماری در اکثر کشورهای آسیای جنوب  و کشور پاکستان مشاهده و گزارش شده است، تاکید کرد: به همین دلیل ما به شدت رصد می کنیم که بیماری مذکور وارد ایران نشود ضمن این که انتقال آن از طریق میوه موز صورت نمی گیرد و  تنها توسط خاک و اندام های گیاهی درخت موز امکان پذیر است.

ابطالی اقدامات سازمان حفظ نباتات را در زمینه جلوگیری از ورود این بیماری به کشور مورد اشاره قرار داد و گفت:  ما محدودیت هایی ایجاد کرده ایم و  اجازه واردات خاک از مناطق آلوده به هیچ وجه داده نمی شود ضمن این که اعلام کرده ایم اندام های گیاهی درخت موز نیز نباید از این مناطق وارد شود.

وی اضافه کرد: علاوه بر این، ما اطلاع رسانی کرده ایم در استان های جنوب شرقی بویژه از مسیر سیستان و بلوچستان دقت زیادی شود که مورد آلوده ای به کشور وارد نشود.

این مقام مسئول در سازمان حفظ نباتات در پاسخ به این پرسش که آیا خطر شیوع این بیماری در میان درخت های موز کشور وجود دارد؟ گفت: تا زمانی که  ما دقت زیادی داشته باشیم و مسائل قرنطینه ای را رعایت کنیم، خطری تهدیدمان نمی کند اما اگر خاک یا اندام های گیاهی آلوده وارد شود ممکن است ما را هم درگیر کند.

ابطالی تصریح کرد: گرچه در کشور ما، میزان تولید موز عدد خیلی بزرگی نیست اما با این حال نباید اجازه داد این بیماری حتی یک درخت را آلوده کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1