جاده ای در توران احداث نمی شود

9 دسامبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/se3iq

جاده ای در توران احداث نمی شود
mehrnews.com
پارک ملی توران

سازمان حفاظت محیط زیست با مصوبه احداث جاده عباس آباد-دستجرد مخالفت و در نهایت موفق به تغییر آن شد.

"معاون محیط طبیعی اداره محیط زیست استان سمنان"

معاون محیط طبیعی اداره محیط زیست استان سمنان ضمن اشاره به لغو مصوبه احداث جاده عباس آباد-دستجرد در شهرستان شاهرود استان سمنان، از عدم اجرای این پروژه خبر داد و افزود: سازمان حفاظت محیط زیست با این مصوبه مخالفت و در نهایت موفق به تغییر آن شد.

بهرامعلی ظاهری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اینکه طی نخستین سفر استانی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور دولت نهم و دهم به سمنان، مصوبه ای مبنی بر احداث جاده دستجرد-عباس آباد به پیشنهاد اداره راه و ترابری مطرح شد، گفت: سازمان حفاظت محیط زیست در برابر این مصوبه مخالفت و مقاومت کرد تا اینکه در پی سفر دوم رییس جمهور وقت به استان سمنان این مصوبه لغو و تبدیل به جاده دستجرد-غزازان-میاندشت شد.

وی با بیان اینکه مصوبه احداث جاده دستجرد-غزازان-میاندشت، در داخل مناطق چهارگانه حفاظت شده و تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار ندارد، افزود: این مصوبه مشکل خاصی ندارد و بر اساس ضوابط امکان اجرا دارد اما هنوز اقدام عملی برای آن صورت نگرفته است.

معاون محیط طبیعی اداره محیط زیست استان سمنان با اشاره به اینکه در حال حاضر در خصوص ساخت جاده عباس آباد-دستجرد هیچ مصوبه ای وجود ندارد و جاده ای هم ساخته نشده است، اظهار کرد: از قدیم مسیری بین دستجرد و عباس آباد وجود دارد که دامداران برای مراتع از آن استفاده می کنند و از قدیم دستجردی ها از این راه به سمت عباس آباد و مشهد می رفتند، هزاران جاده از این نوع جاده ها وجود دارد که بهسازی این مسیرها همه ساله توسط اداره عشایری و بنیاد مسکن انجام و امر عادی تلقی می شود.

ظاهری با تاکید بر اینکه بر اساس تنویر مقام معظم رهبری و دستورات خانم ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکنون در داخل مناطق حفاظت شده استان سمنان با هر نوع جاده سازی مخالفت شده است، گفت: اگرچه NGO ها کمک رسان اداره محیط زیست استان سمنان در حفاظت از محیط زیست هستند، اما در بحث ساخت جاده عباس آباد-دستجرد سازمان حفاظت محیط زیست خود در برابر آن مقاومت کرد و موفق به تغییر مصوبه شد.

چندی پیش فعالان محیط زیست استان سمنان از طرح احداث جاده ای با نام جاده عباس آباد-دستجرد در مهم ترین زیستگاه یوزپلنگ آسیایی کشور و در منطقه حفاظت شده توران شاهرود انتقاد و نسبت به تاثیر قطعه قطعه کردن زیستگاه ها در تسریع روند انقراض گونه هایی مانند یوز ابراز نگرانی کردند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1