گزارشی از سامانکده سگ های ولگرد در رشت

روزهای آفتابی سگ های خیابانی در شهر باران

7 دسامبر 2015 - 14:20 dsfr.ir/425dv

روزهای آفتابی سگ های خیابانی در شهر باران
پویا درگاهی
سامانکده سگ های ولگرد در رشت

در طرح ساماندهی، زنده گیری و نگهداری سگ های خیابانی در رشت که زیر نظر سازمان مدیریت پسماندهای شهرداری رشت اجرا می شود، سگ های خیابانی بعد از زنده گیری ایزوله شده و بعد از قرنطینه بروی آن ها واکسیناسیون و پلاک کوبی انجام می شود.

به گزارش گیل نگاه؛ پیمان بازدیدی مدیرعامل موسسه "سرزمین ایده آل ما" در حاشیه بازدید از سامانکده سگ های ولگرد گفت: ما در موسسه "سرزمین ایده آل ما" خواستار زنده گیری سگ ها بودیم و بعد از پیگیری های گروه ما این امر در شورای شهر رشت تصویب شد.

وی ادامه داد: شورای شهر با بودجه ای 150 میلیون تومانی شهرداری را ملزم کرد که به ایجاد سامانکده ای برای سگ ها بپردازد و از کشتن آن ها خودداری کند.

این فعال محیط زیست گفت: آقای جاوید یکی از علاقه مندان و دوستداران محیط زیست در این امر پیشقدم شد و با ایجاد محلی به نگهداری از سگ های زنده گیری شده همت کرده است. در این مسیر چند نفر از جمله خانم نجفی زاده یاری رسان او هستند.

وی همچینن درباره خواسته های کارگروه حمایت از حیوانات این NGO گفت: اعضای کارگروه حمایت از حیوانات قبل از حضور در سامانکده پیشنهادات خود را برای این سامانکده تنظیم کرده بودند.

بر اساس اظهارات بازدیدی این کارگروه می خواهد در نظافت سگ ها و مکان شان کمک کند. دومین خواسته آن ها کمک در درمان سگ های مریض و مصدوم است. سومین خواسته این کارگروه کمک در تامین غذای آن ها با مشارکت رستوران های شهر است. "سرزمین ایده آل ما" همچنین خواستار کمک در عقیم سازی سگ ها است.

پنجمین خواسته این گروه کمک و مشارکت در نوازش و نیاز عاطفی سگ ها است. وی هدف نهایی از این کار را ترغیب شهروندان به مشارکت عنوان کرد و گفت: اگر شهروندان در اجرای این طرح مشارکت نداشته باشند به شکست منجر خواهد شد.

وی همچنین به راه اندازی یک صفحه در شبکه اجتماعی اینستاگرام برای سگ های درمان شده اشاره کرد و گفت: در این صفحه عکس سگ ها برای پیدا شدن یک حامی منتشر می شود.

بازدیدی هدف نهایی از این کار را رسیدن به روزی دانست که همه مردم به این نتیجه برسند که سگ ها نیز آفریده خدا هستند و حق زندگی دارند. وی همچین از روزی صبحت کرد که بتوانیم سگ ها را بعد از تیمار و عقیم سازی در خیابان رها کنیم تا شهروندان خودشان از آن ها مراقبت کرده و به آن ها غذا بدهند. وی همچنین خواستار مشارکت شهروندان در این طرح شد و گفت: هیچ شهری بدون مشارکت شهروندانش آباد نخواهد شد.

مهر ماه امسال پس از ماجرای پر سر و صدای هدم سگ های ولگرد سرانجام مسئولیت ساماندهی سگ های ولگرد به سازمان مدیریت پسماند شهرداری رشت واگذار شد. در این راستا پس از انعقاد قرارداد تفاهم نامه با پیمانکار، زنده گیری سگ ها از 20 مهرماه با نظارت مستقیم این سازمان انجام و نگهداری و بازپروری سگ های ولگرد موقتا در سامانکده فعلی انجام می شود.

پیمانکار این پروژه نیز، با بیان این که مکان فعلی ایده آل ما نیست گفت: ساخت سامانکده ای بزرگ تر و مجهزتر در دستور کار قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1