معاون سازمان میراث فرهنگی:

ظرفیت های گردشگری ایران نباید قربانی اندیشه های غلط شود

4 دسامبر 2015 - 18:00 dsfr.ir/m27a3

ظرفیت های گردشگری ایران نباید قربانی اندیشه های غلط شود
خبرگزاری ایرنا
سعید شیرکوند معاون سرمایه گذاری و برنامه ریزی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری

باید دقت کنیم که ظرفیت های متنوع گردشگری کشورمان، قربانی اندیشه های غلطی مانند تعارض گردشگری با ارزش های اعتقادی و اجتماعی نشود.

"معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی"

به گزارش خبرگزاری مهر؛ سعید شیرکوند شامگاه پنج شنبه در همایش فرصت های سرمایه گذاری در دوران پساتحریم در حوزه گردشگری اصفهان که در هتل آسمان برگزار شد، اظهار داشت: گردشگری در کشور ما در سال های پس از پیروزی انقلاب جدی گرفته نشده است و در طول این سال ها به گردشگری به عنوان یک صنعت نیاندیشیده ایم.

وی با بیان اینکه گردشگری در دنیای امروز رشد بی اندازه ای دارد، افزود: اگر رشد صنایع دنیا در پنجاه سال گذشته را بررسی کنیم، متوسط رشد هر صنعت 3 تا 4 درصد است اما رشد صنعت گردشگری بیش از 10 درصد بوده است.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، گردشگری را صنعتی برشمرد که کشورهای اروپایی برای ایجاد وفاق بین المللی بر آن تاکید دارند و بیان داشت: نمونه شاخص این وفاق را در زلزله بم شاهد بودیم، افرادی از سراسر دنیا که پیش از این از این شهر بازدید کرده بودند با توجه به تعلق خاطر و حساسیت نسبت به آن خواهان کمک به زلزله زدگان بودند.

وی تصریح کرد: امروز اتوماسیون در حال نهادینه شدن در جوامع و تاثیرگذار بر اقتصاد دنیا است به گونه ای که انسان ها با وجود کاستن از زمان فعالیت خود درآمد بیشتری به دست می آورند.

شیرکوند با اشاره به اینکه برخلاف رشد زیاد گردشگری در دنیا کمترین اهمیت به این صنعت در کشور ما داده شده است، بیان داشت: این باور غلط در جامعه ما وجود داشته است که گردشگری با ارزش های اعتقادی و اجتماعی کشور ما تعارض دارد و یا اینکه گردشگری هنجارگریز و هنجارستیز است.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری یک مورد تخلف اخلاقی و یا زیر پا گذاشتن ارزش ها از گردشگران نداشتیم، بیان داشت:

در کشور ما ظرفیت انواع گردشگری فرهنگی، تاریخی، طبیعی، بوم گردی، ورزشی و زیارتی وجود دارد که نباید قربانی این اندیشه های غلط شود.

معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی با اشاره به اینکه آمار هتل های 4 و 5 ستاره شهر مشهد به اندازه کل کشور است، گفت: این امر نشانه ظرفیت گردشگری زیارتی ایران برای شیعیان دنیا است، ظرفیتی که ما خودمان را از آن محروم کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه وابستگی به نفت نیز در غفلت ما از صنعت گردشگری بی تاثیر نبوده است، اظهار داشت: کشور ما پر تعدادترین گونه های صنایع دستی جهان را داراست که بخش زیادی یا منقرض شده است و یا نفس های آخر را می کشد.

شیرکوند با اشاره به اینکه آنچه گردش مالی صنایع دستی ما را رونق می دهد صنعت گردشگری است، تصریح کرد: در اصفهان گردشگری از کانون های مهم اشتغال زا است چراکه زیرساخت های خدادادی آن در این شهر وجود دارد.

وی دغدغه مهم صنعت گردشگری را تامین زیرساخت های لازم دانست و بیان داشت: در شرایط خاص جنگ که دنیا دچار آن شده است گردشگری ایران می تواند توسعه خوبی داشته باشد. مهم ترین زیرساخت مربوط به فرهنگ جامعه است و بر این اساس نوع ارتباطات انسانی از مامور گمرک در فرودگاه تا نیروی خدماتی، حمل و نقل و خدمه هتل و ... باید مورد توجه قرار گیرند.

وی با انتقاد از اینکه تعداد هتل های 4 و 3 ستاره اصفهان تاکنون تغییر نکرده است، بیان داشت: اصفهان از مهم ترین کانون های جذب گردشگری ایران است و هر گردشگر خارجی یا پیش از سفر اصفهان را می شناسد یا داوطلب بازدید از این شهر است اما ما پاسخگوی این موج عظیم درخواست ها نیستیم و باید در زمینه ساخت هتل به شکل جدی وارد عمل شویم.

شیرکوند با بیان اینکه سازمان میراث فرهنگی باید در این زمینه برنامه ریزی کند اما ثقل برنامه ریزی با بخش خصوصی است، گفت: دولت نه می تواند و نه باید هتل بسازد چراکه هتل دار خوبی نیست بلکه باید برای ساخت هتل به بخش خصوصی کمک کنیم که نیازمند قوانین ملی است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذار از ابتدای دریافت مجوز برای ساخت هتل تا انتها نباید مشکلی حس کند، گفت: در این راستا باید حداقل 50 هتل در اصفهان ساخته شود تا بازدهی مناسبی برای حجم گردشگران شاهد باشیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1