انتظارات بان کی مون از کنفرانس تغییرات اقلیمی در پاریس

30 نوامبر 2015 - 10:50 dsfr.ir/n20hr

انتظارات بان کی مون از کنفرانس تغییرات اقلیمی در پاریس
sahelpost.com
بان کی مون دبیر کل سازمان ملل

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد در آستانه برگزاری کنفرانس تغییرات اقلیمی 2015 در پاریس در مقاله ای به انتظارات خود از این نشست مهم پرداخته و خواستار تصمیم ها و اقداماتی سریع در مقابله با گرمایش زمین شده است.

به گزارش دویچه وله در روزهای 30 نوامبر تا 11 دسامبر پایتخت فرانسه میزبان برگزاری کنفرانس تغییرات اقلیمی خواهد بود. هدف از این کنفرانس کسب اتفاق نظر و دستیابی به گام های مشخص در راه مبارزه با گرمایش زمین و پیامدهای آن است.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، در آستانه برگزاری این کنفرانس بین المللی مقاله ای به عنوان نویسنده مهمان در نشریه روسی روسیسکایکا گازتا منتشر کرده که معتبرترین نشریه روسیه محسوب می شود. او در این مقاله تأکید ورزیده که چرا تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین مشغله ذهنی او است و از کنفرانس پاریس چه انتظارهایی دارد.

دبیرکل سازمان ملل که طعم پدربزرگ شدن را چشیده، در مقاله خود گفته است که دوست دارد نوه هایش نیز بتوانند "زیبایی ها و عظمت کره خاکی را ببینند و تجربه کنند". او از اینکه مانند همه انسان ها باید شاهد افزایش و گسترش خشکسالی، سیل، جنگل سوزی و انقراض روزافزون انواع جانواران باشد، ابراز تاسف کرد.

بان کی مون در مقاله خود همچنین تصریح کرد که مقابله با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین را به یکی از موضوعات ارجح در فعالیت های سازمان ملل بدل کرده، چرا که هیچ کشوری به تنهایی توانایی رویارویی با این چالش را ندارد.

به گفته او "تغییرات اقلیمی گذرنامه ندارند" و گازهای گلخانه ای که در جایی تولید می شوند، در همه جا تأثیرات منفی خود را نشان می دهند و این معضل از این رو پاسخی مشترک می طلبد. دبیرکل سازمان ملل معتقد است که علیرغم کندی در روند مذاکرات و فرآیند گفت و گوهای اقلیمی نتایجی ملموس هم حاصل شده است.

بان کی مون در بخش دیگری از مقاله خود به انتظاراتش از کنفرانس 2015 در پاریس پرداخته و شانس موفقیت این نشست را منوط بر چهار عامل دانسته است: تداوم، انعطاف، همبستگی و اعتماد. به گفته ی او 166 کشور جهان به فراخوان سازمان ملل واکنش نشان داده اند. این کشورها در مجموع تولید کننده 90 درصد از گازهای گلخانه ای هستند و در این میان، سیاست ها و برنامه هایی ملی برای مقابله با این روند و همچنین گرمایش زمین تصویب کرده اند.

دبیرکل سازمان ملل معتقد است که اجرای این برنامه ها می توانند منحنی تولید گازهای گلخانه ای را کاهش دهند و سبب شوند که گرمایش زمین تا پایان قرن از سه درجه سانتی گراد فراتر نرود.

او در مقاله خود به توجه روزافزون دولت های جهان به این معضل اشاره کرد و گفت، علیرغم تمامی نگرانی هایی که در مورد خطر سوقصدهای تروریستی و مسایل امنیتی وجود دارد سران بیش از 120 کشور جهان برای حضور در کنفرانس تغییرات اقلیمی به پاریس می آیند.

دبیرکل سازمان ملل در پایان مقاله خود تمامی سران و سیاستمداران را خطاب قرار داده و در پیامی روشن گفته است: «موفقیت پاریس بستگی به شما دارد. اکنون وقت آن فرارسیده که عقل سلیم را به کار بندیم و کار را با انعطاف و توافق نظر پیش بریم.» به گفته او حال باید فراتر از افق های ملی اندیشید و برای مصالح مشترک ارجحیت قائل شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1