مهم ترین عامل آلودگی موزه ها، قرارگیری در خیابان های پر رفت و آمد است

29 نوامبر 2015 - 13:00 dsfr.ir/5c5ti

مهم ترین عامل آلودگی موزه ها، قرارگیری در خیابان های پر رفت و آمد است
وب سایت موزه ملی ملک
نشست تخصصی «عوامل داخلی و خارجی موثر بر کیفیت هوا در موزه» در کتابخانه و موزه ملی ملک

عواملی همچون قرار گرفتن موزه در مرکز شهر و در نزدیکی خیابان های پر رفت و آمد، بیش ترین عامل آلودگی این موزه ها به شمار می آید.

"منیژه هادیان"

یک کارشناس کارشناس و پژوهشگر حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی در نشستی تخصصی در کتابخانه و موزه ملی ملک بیان کرد: عواملی همچون قرار گرفتن موزه در مرکز شهر و در نزدیکی خیابان های پر رفت و آمد، بیش ترین عامل آلودگی این موزه ها به شمار می آید.

به گزارش روابط عمومی موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک، موقوفه آستان قدس رضوی، دکتر منیژه هادیان، کارشناس و پژوهشگر حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی در نشست تخصصی «عوامل داخلی و خارجی موثر بر کیفیت هوا در موزه» که در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد، با بیان این مطلب افزود: نوسانات دما، رطوبت، ذرات معلق و گازهای آلاینده که از مصرف سوخت های فسیلی و از عواملی سرچشمه می گیرند، عواملی اند که فرایند زوال آثار موزه ای را شدت می بخشند. از این رو مطالعه و بررسی راه های رویارویی با این عوامل، بخشی مهم از مطالعات حفاظتی موزه را دربرمی گیرد.

وی تاکید کرد: اگرچه در سال های اخیر مطالعاتی فراوان درباره اندازه گیری و پایش غلظت آلاینده ها و همچنین شناسایی منشا آن ها در برخی موزه ها و بناهای تاریخی در جهان صورت گرفته است، هنوز دانش لازم و کافی در زمینه های گوناگون کیفیت هوا همچون روش های ارزیابی و اثرات سینرژیک آلاینده ها روی آثار، همچنین روش های کنترل و پیشگیری از آن ها به دست نیامده است. افزون بر این موزه هایی زیاد به ویژه در کشورهای رو به توسعه وجود دارد که هنوز نسبت به موضوع کیفیت هوا بی اطلاع اند یا دست کم آگاهی کم دارند.

این کارشناس مرمت آثار تاریخی، با اشاره به مطالعاتی که در موزه های گوناگون ایران، آلمان و هند انجام شده است، خاطرنشان کرد: کیفیت هوای موزه شامل دما، رطوبت، گرد و غبار و ذرات معلق و انواع آلاینده های محیطی در بخش های مختلف هر یک از این موزه ها در فصل های گوناگون سال با چندین روش علمی و دستگاهی اندازه گیری و بررسی شد.

وی افزود: دستاوردهای این پژوهش نشان می دهد عواملی همچون قرار گرفتن موزه در مرکز شهر و در نزدیکی خیابان های پر رفت و آمد، بیش ترین عامل آلودگی این موزه ها به شمار می آید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1