جمع آوری ماکت های اردک در رودسر

29 نوامبر 2015 - 12:30 dsfr.ir/tj2m3

جمع آوری ماکت های اردک در رودسر
doe.ir
پرندگان مهاجر در تالاب های گیلان

ماکت اردک های نصب شده که توسط شکارچیان متخلف جهت جلب توجه پرندگان شکاری نصب شده بود، جمع آوری شد.

"رییس اداره حفاظت محیط زیست رودسر"

به گزارش گیل خبر، رییس اداره حفاظت محیط زیست رودسر گفت: ماکت اردک های نصب شده که توسط شکارچیان متخلف جهت جلب توجه پرندگان شکاری نصب شده بود، جمع آوری شد.

علی درویشی روز شنبه در جلسه حفاظت محیط زیست رودسر با اشاره به اینکه این شهرستان دارای 40 هزار هکتار منطقه شکار ممنوع اشکورات و 20 هزار هکتار منطقه حفاظت شده جنگلی با تنوع گونه های ارزشمند جانوری و گیاهی است، گفت: ایجاد ناامنی برای شکارچیان غیرمجاز یکی از راهکارهای اساسی حفاظت و حراست از حیات وحش و پیشگیری از جرم در مناطق محسوب می شود.

وی از دستگیری سه متخلف شکار غیرمجاز حیات وحش با ورود به عرصه های طبیعی و کوهستانی سرخ تله-تکلش منطقه شکار ممنوع اشکورات شهرستان رودسر خبر داد و اضافه کرد: قبل از اقدام به شکار توسط مأمورین یگان حفاظت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر دستگیر شدند و سلاح شکاری متخلفان به همراه سایر ادوات شکار کشف و ضبط شد.

درویشی خاطرنشان کرد: این مأموریت در راستای تکالیف سازمانی و گشت و کنترل مناطق و به منظور پیشگیری از وقوع جرم در عرصه های طبیعی منطقه شکار ممنوع اشکورات انجام گرفته است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر در خصوص دو قطعه پرنده هوبره که با حضور در عرصه های طبیعی شهرستان توسط دوستداران محیط زیست و طبیعت تحویل اداره حفاظت محیط زیست شده است، گفت: این پرندگان در حال تیمار و بهبودی در اداره هستند تا پس از اطمینان از صحت و بهبودی و آمادگی برای پرواز به دامان طبیعت رهاسازی شوند. در طول یک هفته اخیر برای دومین بار است که یک قطعه پرنده هوبره دیگر در عرصه های طبیعی شهرستان فرود آمد. وضعیت جسمی پرندگان درحد مطلوب است، ولی قدرت پرواز ندارند.

علی درویشی گفت: هوبره از راسته درناسانان و تیره هوبره است. این تیره شامل پرندگانی با جثه متوسط تا بزرگ است که دارای گردن و پاهای نسبتا بلند و منقار سخت و اندکی صاف دارند، به آرامی گام برداشته و با دشت ها، مراتع صاف و تپه ماهورها خو گرفته اند. اغلب خود را از دیدگان پنهان کرده و به محض احساس خطر به سرعت می دوند و کمتر پرواز می کنند.

رییس اداره محیط زیست رودسر در خصوص زیستگاه این پرنده تصریح کرد: این پرنده در مناطق شنی و تپه ماهورهای ریگزار، بیابان ها و نواحی کویری با بوته های پراکنده یا علف های کوتاه و حاشیه به سر برده و روی زمین آشیانه می سازد، در ایران بصورت بومی و مهاجر دیده می شود و از دیگر پرندگان این تیره می توان به میش مرغ و زنگوله بال اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه نصب تورهای هوایی جمعیت پرندگان مهاجر را به خطر می اندازد و از برپایی این تورها در رودسر به شدت جلوگیری می شود، افزود: مأمورین یگان حفاظت محیط زیست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر در پایش زیست محیطی مزارع و کنترل مناطق در اجرای قانون شکار و صید، نسبت به جمع آوری تورهای هوایی نصب شده در مسیر مهاجرت پرندگان، کومه های ایجاد شده در حاشیه مزارع جهت استتار و جایگاه شکارچیان و ماکت اردک های نصب شده در مزارع آبگیری شده (نماخال) جهت جلب توجه پرندگان شکاری و ملحق شدن به آنها، مبادرت کردند.

درویشی افزود: علاوه بر کشف و ضبط تور هوایی و ماکت اردک ها، ادوات شکار آنان به اداره انتقال یافت و پرندگان دست آموز و در اسارت موجود در داخل کومه نما و مزارع کشاورزی (نماخال) رهاسازی شدند.

وی تصریح کرد: در طی این مأموریت، مزارع کشاورزی روستاهای چینی جان، گواسرا، افرمجان، سلاکجان، لسبومحله مورد ارزیابی و پایش زیست محیطی قرار گرفتند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1