بررسی انتخاب دو اثر برای ثبت در فهرست حافظه جهانی

24 نوامبر 2015 - 11:40 dsfr.ir/8x1sf

بررسی انتخاب دو اثر برای ثبت در فهرست حافظه جهانی
ion.ir
کمیته ملی حافظه جهانی در ایران

دبیر کمیته ملی حافظه جهانی از بررسی انتخاب دو اثر برای پیشنهاد ثبت در فهرست حافظه جهانی خبر داد.

به گزارش ایرنا، نود و ششمین کمیته ملی حافظه جهانی روز دوشنبه با حضور رئیس و اعضای آن در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد. انتخاب آثار برای پیشنهاد ثبت در فهرست حافظه جهانی، گزارش ارسال پرونده 'عرفات العاشقین' برای حافظه منطقه ای از جمله دستور اصلی این جلسه بود.

فرهاد نظری دبیر کمیته ملی حافظه جهانی درباره این نشست گفت: حافظه جهانی برنامه ای است که یونسکو برای حفظ میراث مستند تبیین کرده و کشورهای عضو آن میراث مستند خود را برای ثبت در فهرست حافظه بشری پیشنهاد می کنند. ایران تا کنون 9 اثر در این فهرست به ثبت رسانده که شامل شاهنامه بایسنقری، وقف نامه ربع رشیدی، التفهیم (ابوریحان بیرونی)، خمسه نظامی، مجموعه نوشته های اداری دوره صفویه (آستان قدس)، نقشه های ایران در دوره قاجار (وزارت خارجه) ذخیره خوارزمشاهی، کلیات سعدی و المسالک و الممالک است.

دبیر کمیته ملی حافظه جهانی کار این کمیته را ثبت آثار در فهرست حافظه ملی، منطقه ای و جهانی عنوان و اضافه کرد: رئیس این کمیته سید رضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی و اعضای آن نمایندگانی از سازمان های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، صدا و سیما، وزارت امور خارجه، آستان قدس، کتابخانه مجلس و نماینده کمیسیون ملی یونسکو هستند.

وی با بیان اینکه کار این اعضا پرداختن به سیاست گذاری برای ثبت است، افزود: کمیته در جلسه امروز انتخاب نهایی دو اثر را برای ثبت منطقه ای و جهانی و گزارش پیشرفت آن را در دستور کار داشت.

نظری با بیان اینکه هر دو سال دو اثر را برای ثبت معرفی می کنیم، گفت: تا 10 فروردین سال 95 (31 مارس 2016) برای ارسال آثار جهت ثبت فرصت وجود دارد. از جمله کتب پیشنهادی برای ثبت که دارای پرونده اولیه هستند، صحیفه سجادیه، دانشنامه علایی، دیوان صائب تبریزی و اسناد تصویری دفاع مقدس است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1