واقعه جهاد عشایر عرب خوزستان در فهرست آثار ملی کشور جای گرفت

22 نوامبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/qt2go

واقعه جهاد عشایر عرب خوزستان در فهرست آثار ملی کشور جای گرفت
رسانیوز
مراسم صدمین سالگرد جهاد عشایر عرب خوزستان

مشاور میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فرماندار شهرستان حمیدیه گفت: پس از پیگیری های مستمر، واقعه جهاد عشایر عرب خوزستان و محوطه آن در فهرست میراث فرهنگی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به شماره 19 ثبت شد.

غدیر الدعی نام منطقه ای در حمیدیه است که جهاد عشایر عرب خوزستان از آن منطقه شروع شده و شهدای بسیاری در این منطقه به شهادت رسیدند. 500 خوزستانی در این واقعه شهید شدند که در یادمان غدیرالدعی حمیدیه نام این 500 شهید ثبت شده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ احمد جعفری ماجد با اشاره به تاثیر ثبت این اثر در فهرست میراث فرهنگی بر افزایش جذب گردشگر، اظهار کرد: 'غدیر الدعی' شاهد یک اتفاق مهم و تاریخی در جنگ جهانی اول در شکست دشمن متجاوز شده که لازم بود این رخداد تاریخی ثبت ملی و به گردشگران و علاقه مندان به تاریخ نشان داده شود. جذب گردشگران به این مکان نیازمند وجود زمینه مناسب برای راهنمایی، استقبال و اسکان آن ها است که موازی با ثبت آن باید امکانات رفاهی، اقامتی، جذب راهنمایان تور و علائم راهنما و غیره انجام شود.

در سال 1294 در جریان جنگ جهانی اول علمای نجف که مرجع تقلید عالم تشیع بودند به منظور جلوگیری از تهاجم انگلیس به کشورهای اسلامی و تجهیز قوای مسلمان فتوای جهاد علیه قوای مهاجم را صادر کردند. پس از ابلاغ فتوا عشایر عرب خوزستان از جمله دشت آزادگان از مناطق سوسنگرد، بستان، حمیدیه، هویزه و روستاهای اطراف به سوی اهواز به حرکت در آمدند و پس از تقریبا 50 کیلومتر پیاده روی در دشتی بین اهواز و حمیدیه برابر قشون انگلیس صف آرایی کردند که بسیاری از طوایف دشت آزادگان در این جنگ حضور داشتند. در این جنگ بین عشایر عرب خوزستان و انگلیس، عشایر عرب خوزستان با سلاح سرد در مقابل انگلیسی ها با سلاح گرم و سنگین جنگیدند که منجر به شهادت صدها نفر از مردم عرب شد.

مزار این شهدا در 10 کیلومتری اهواز-سوسنگرد در منطقه غدیر الدعی المنیور قرار دارد که این جنگ به جنگ جهاد مشهور است. پارسال صد و یکمین سالگرد جهاد عشایر عرب های خوزستان با حضور جمعی از مسئولان و مهمانان خارجی و داخلی در منطقه غدیر الدعی المنیور برگزار شد.

گفتنی است؛ شهر حمیدیه مرکز شهرستان حمیدیه در 10 کیلومتری غرب اهواز مرکز خوزستان واقع است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
17 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1