موج "پناهندگانِ تغییرات جوی" در راه است؟

21 نوامبر 2015 - 13:20 dsfr.ir/2p1qb

موج "پناهندگانِ تغییرات جوی" در راه است؟
independent.co.uk
در پنج ماه اخیر در اندونزی جنگل‌هایی به مساحت یکی از ایالت‌های آلمان سوزانده شده است

کارشناسان از نشانه های نگران کننده موجی جدید از مهاجرت سخن می گویند که مهاجرت ناشی از تغییرات جوی در جنوب شرق آسیا است.

به گزارش ایسنا ظرف پنج ماه اخیر در اندونزی جنگل هایی به مساحت یکی از ایالت های آلمان سوزانده شده است و در حالی که دنیا درگیر بحث پناهندگی و جنگ های داخلی است، کارشناسان جنوب شرقی آسیا هشدار می دهند که احتمالا موج دیگری از مهاجرت با عنوان مهاجرت زیست محیطی از راه می رسد.

به گزارش دویچه وله، نیمه سپتامبر امسال بود که نیوزیلند تقاضای پناهندگی مردی از مجمع الجزایر «کریباتی» در اقیانوسیه را به خاطر معضلات آب وهوایی رد کرد. این مرد می خواست از پیامدهای نابودی جزیره محل زندگیش بگریزد. اما «آلن چونگ» و «تامارا نائیر» از دانشگاه فنی «نانیانگ» سنگاپور به هر مهاجری که به دلیل معضلات زیست محیطی می گریزد، مانند قطعه ای از یک تصویر بزرگ نگاه می کنند.

محور مطالعات آنان وزش بادهای غبارآلود از جنوب شرقی آسیاست که ماه هاست ادامه دارد. این بادهای غبارآلود از اندونزی می وزند. منشاء آنها نیز نابودی مزارع نخل خرما یا اقاقیاست که کشاورزان یا شرکت های بزرگ برای به دست آوردن کاغذ  آن ها را می سوزانند. گاهی هم زمین های پوشیده از تورب (ذغال سنگ نارس) سوزانده می شود تا از این زمین ها برای کشاورزی استفاده شود.

این دو متخصص می گویند که به احتمال قوی در آینده شاهد هزاران نفر خواهیم بود که به خاطر مشکلات زیست محیطی و تغییرات آب وهوایی در محدوده کشور خود مهاجرت می کنند یا حتی کشور خود را ترک می کنند و به نقاط دیگر دنیا پناه می برند. به باور آنها آتش سوزی های امسال در اندونزی می تواند مقدمه چنین موجی باشند.

ال نینو، پدیده آب وهوایی که در اقیانوسیه به گرم شدن هوا می انجامد نیز به این روند دامن می زند. با گرم شدن هوا و خشکسالی، احتمال آتش سوزی در کل منطقه افزایش می یابد.

اما عامل طمع انسانی خطر بزرگتری به شمار می رود و همچنان منشاء اصلی این تغییرات محسوب می شود. دانشمندان می گویند که پیامدهای تغییرات آب وهوایی که به دست انسان رخ می دهند، فاجعه بارند. مجله Word Wildlife Fund نوشته است که از ماه ژوئن امسال تاکنون مساحتی معادل ایالت «تورینگن» آلمان در اندونزی نابود شده که گازهای گلخانه ای منتشر شده از آن یک میلیارد و 700 میلیون تن بوده است.

دانشمندان نسبت به پیامدهای هولناک چنین تغییراتی هشدار می دهند و می گویند وقتی از کوچ دسته جمعی یا موج مهاجرت حرف زده می شود، همه به سوریه، افغانستان یا عراق فکر می کنند اما احتمال از راه رسیدن خطری بزرگ یعنی خطر سمی شدن محیط زیست و تغییرات اقلیمی غیر قابل تحمل به دروازه های جنوب شرقی آسیا دائما قوی تر می شود.

آنها به این واقعیت اشاره می کنند که همین حالا هم دولت اندونزی به نیروی دریایی خود فرمان داده تا کشتی هایی را به منظور تخلیه سکنه به سواحل جزایری که در معرض خطرند بفرستد. اندونزی همچنین دست به ساختن اقامتگاه های موقت زده تا این پناهندگان ناشی از نابودی محیط زیست را در آنها سکنی دهد. پناهندگانی که شرایطی مشابه سایر پناهندگان در سراسر جهان دارند و میزبانان آنها نیز مانند بقیه نقاط جهان با آنها برخورد می کنند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1