شناسایی مجموعه گورهای متعلق به دوران پیش از تاریخ در نمین

18 نوامبر 2015 - 12:50 dsfr.ir/pr8wg

شناسایی مجموعه گورهای متعلق به دوران پیش از تاریخ در نمین
میراث آریا
مجموعه گورهای کلان سنگی متعلق به دوران پیش از تاریخ در شهرستان نمین

هیات باستان شناختی شهرستان نمین تاکنون موفق به شناسایی مجموعه گورهای کلان سنگی متعلق به دوران پیش از تاریخ در منطقه مرزی پیله چای در شمال این شهرستان شده است.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمد علیزاده سولا سرپرست هیات باستان شناختی نمین امروز "چهارشنبه" با اعلام این خبر گفت: علاوه بر شناسایی گورهای مربوط به دوران پیش از تاریخ ابزارهایی از جنس ابسیدین نیز در این منطقه بدست آمده است.

وی افزود: بررسی های باستان شناختی شهرستان نمین در شرق استان اردبیل با هدف تهیه و تکمیل نقشه باستان شناسی این شهرستان  از تاریخ 14 آبان ماه شروع شد.

به گفته علیزاده فصل اول بررسی های باستان شناختی نمین به مدت یکماه و در نیمه شمالی این شهرستان به وسعت حدودی 5 هزار هکتار شامل بیش از 40 روستا در بخش های عنبران و مرکزی نمین صورت می گیرد.

گفتنی است سابقه انجام فعالیت های باستان شناختی در منطقه به بررسی های دمورگان فرانسوی در اواخر قرن 19 میلادی بر می گردد. در این بررسی ها چند قبر کلان سنگی در منطقه سولیدرق نمین کاوش شد.

مجوز بررسی و شناسایی باستان شناسی شمال شهرستان نمین که تا نیمه آذر ادامه دارد توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1