تخریب بافت تاریخی ابرکوه متوقف شد

17 نوامبر 2015 - 11:50 dsfr.ir/zy7n2

تخریب بافت تاریخی ابرکوه متوقف شد
خبرگزاری مهر
تخریب بافت تاریخی ابرکوه

انتشار گزارشی با عنوان «از سرگیری تخریب بافت تاریخی ابرکوه» بازتاب های گسترده ای به دنبال داشت که اصلی ترین آن توقف تخریب بافت تاریخی ابرکوه بود. این گزارش به صورت وسیع در رسانه های کشور نیز منتشر شد و بازتاب های بسیاری را در داخل شهرستان، استان و کشور به دنبال داشت.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین حاتمی، شهردار ابرکوه در نخستین واکنش مسئولان به این مسئله اظهار داشت: شهرداری این شهر هیچ گونه مجوزی برای این تخریب صادر نکرده است و تخریب کنندگان بافت تاریخی ابرکوه با آگاهی از طرح های شهرداری برای بهسازی این بافت اقدام به تخریب این محل کرده اند.

مسئولان میراث فرهنگی ابرکوه نیز به دنبال درج این گزارش اعلام کردند که مجوزی از سوی آنان به این منظور صادر نشده و مسئولان هیئت مذهبی که اقدام به تخریب فاقد مجوز کرده اند به دادگاه معرفی شده اند.

اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد نیز در این مورد اقدام به صدور یک بیانیه کرد.

دادستان ابرکوه نیز در همایش و جلسه تعامل با هیئت امنای هیئت های عزاداری ابرکوه اظهار داشت: امتیاز شهرستان ابرکوه و قرار گرفتن در بین شهرهای نمونه گردشگری تنها به واسطه آثار تاریخی و بافت های ارزشمند است و هیچکس نباید بدون مجوز قانونی اقدام به تخریب آن کند.

علی محمد دشتکیان بیان کرد: اکنون پرونده هیئت امناهایی که در چند روز گذشته اقدام به تخریب این بناهای تاریخی کرده اند در دادگستری تشکیل شده و پای میز محاکمه هستند زیرا قانون برای همه لازم الاجرا است.

فرماندار ابرکوه نیز در این جلسه با اشاره به اینکه ابرکوه تنها به واسطه آثار تاریخی و بافت ارزشمند خود در بین بیش از دو هزار شهر کشور به عنوان یکی از ۱۴ شهر نمونه گردشگری انتخاب شده است، گفت: هیئت های مذهبی باید به این مسئله حساسیت بیشتری داشته باشند و بدون مجوز و راهنمایی اداره میراث فرهنگی و داشتن طرحی که به تأیید رسیده باشد، اقدام به تخریب یا بازسازی بافت های قدیمی اطراف حسینیه ها نکنند. نبی رسولی همچنین از کسانی که به این مسئله توجه نمی کنند، انتقاد کرد و خواستار توجه جدی آنها به مسئله حفظ میراث فرهنگی شد.

پیش تر آگاهان پیش بینی کرده بودند در ایام قبل از محرم و به دنبال تخریب های صورت گرفته، هیئت امنای مذهبی چند محل دیگر نیز ظرف چند روز آینده اقدام به تخریب بخشی از بافت تاریخی این شهر می کنند که در بخشی از گزارش مهر نیز به عنوان هشدار به آن اشاره شده بود.

اما به دنبال بازتاب گسترده این گزارش، هیئت امنای بزرگ ترین هیئت عزاداری ابرکوه که قصد گسترش فضای حسینیه خود را داشتند برای اخذ مجوز به دستگاه های ذیربط مراجعه و از تخریب بدون مجوز خودداری کردند. مسئولان میراث فرهنگی نیز با انجام کارهای کارشناسی و حضور کارشناسان و با ضوابط میراث فرهنگی برای آنان مجوز صادر کردند. برخی دیگر از متقاضیان گسترش فضای حسینیه ها در ابرکوه نیز برای اخذ مجوز روال قانونی خود را آغاز کرده اند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1