نخستین اردوی استارت آپ سبز تهران؛

گامی مثبت برای رفع مشکلات محیط زیست با کمک فناوری های نوین

15 نوامبر 2015 - 17:00 dsfr.ir/ch8xh

گامی مثبت برای رفع مشکلات محیط زیست با کمک فناوری های نوین
ictstartups.ir
نخستین اردوی استارت آپ سبز تهران

سرپرست دفتر پژوهش و توسعه فناوری سازمان حفاظت محیط زیست با بیان معضلاتی که محیط زیست در بخش های مختلف از جمله آب، خاک و هوا با آن مواجه است، گفت: نخستین اردوی استارت آپ سبز تهران فرصتی برای کاهش معضلات و مشکلات زیست محیطی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، صدرالدین علیپور در نشست خبری اردوی استارت آپ سبز تهران که پیش از ظهر امروز در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با بیان اینکه این سازمان از رویدادها و پتانسیل هایی که بتواند موضوع محیط زیست را تقویت کند استقبال می کند، اظهار داشت: یکی از این حوزه ها استارت آپ است زیرا روشی برای استفاده از فرصت ها و خلاقیت های شغلی برای ایجاد کسب و کار است به منظور تاثیرگذاری در حوزه های اقتصادی باشد.

وی با بیان اینکه سیاست برگزاری نخستین اردوی استارت آپ سبز تهران پشتیبانی از موضوعات و دغدغه های محیط زیست است، افزود: با توجه به معضلاتی که محیط زیست در حوزه های مختلف آب، خاک، هوا با آن ها روبرو است، باید از این ظرفیت ها برای رفع معضلات بهره گرفت.

به گفته علیپور، یکی از اهدافی که در استارت آپ سازمان حفاظت محیط زیست پیگیری می کند، استفاده از ایده های کارشناسان، اساتید و متخصصان حوزه محیط زیست است که در دو سطح شرکت کننده و داوری حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه تفکر عمومی این است صرفا تشکل دولتی در حوزه محیط زیست باید فعالیت کند، افزود: فناوری ها و خلاقیت ها در حوزه محیط زیست به جامه عمل نمی رسد و به واقعیت یا اقدام عملی برای رفع مشکلات محیط زیست منجر نمی شود و از این رو برگزاری این اردوی استارت آپ می تواند گامی در رفع این موضوع باشد.

علیپور ادامه داد: برگزاری نخستین اردوی استارت آپ سبز تهران اقدام خوبی برای طرح خلاقیت ها و در نهایت استفاده از خروجی ایده های مطروحه در فعالیت های اقتصادی است.

بنا بر این گزارش، هزاوه مدیر مرکز رشد فناوری پارک فناوری پردیس و عضو شورای راهبردی مرکز شتابدهی نوآوری در این نشست با اشاره به اینکه اردوی استارت اپ یک رویداد آموزشی - تجربی در سراسر دنیاست و در 3 روز متوالی برگزار می شود، گفت: در این رویداد شرکت کنندگان اعم از دانشجویان، برنامه نویسان، مدیران تجاری، بازاریابان و طراحان گرافیک گرد هم می آیند تا پر انگیزه ترین و خلاقه ترین 54 ساعت زندگی شان را تجربه کنند.

وی با بیان اینکه شرکت کنندگان در این 54 ساعت پس از مطرح کردن ایده هایشان، تشکیل تیم داده و شروع به اجرای ایده های شان می کنند، گفت: در روز نخست، پس از مطرح کردن ایده ها، برترین آنها برای اجرا انتخاب می شوند و شرکت کنندگان در روز دوم به تیم های 7 یا 8 نفره تقسیم شده و تلاش خود را برای پرورش ایده و رساندن آن به مرحله اجرا آغاز می کنند.

هزاوه خاطرنشان کرد: روز سوم زمان ارائه کارهای تکمیل شده تیم ها به هیئت داوران است و در پایان تیم های اول، دوم و سوم انتخاب شده و جوایزی را برای پیشبرد کسب و کار خود دریافت خواهند کرد.

وی تصریح کرد: اردوی استارت آپ سبز، حول محور محیط زیست، منابع طبیعی و انرژی های پاک برگزار می شود و مربیان این رویداد نیز افراد خبره و متخصص در حوزه کارآفرینی، کسب و کار، فنی و برنامه نویسی  است.

مدیر مرکز رشد فناوری پارک فناوری پردیس و عضو شورای راهبردی مرکز شتابدهی نوآوری یکی از دستاورد های این رویداد را یادگیری عنوان کرد و گفت: یادگیری در حین پیاده سازی و خلق، ماهیت اصلی اردوهای استارتاپ را شکل می دهد و به افراد کمک می کند تنها به نظریه ها گوش نکنند بلکه استراتژی خودشان را بنا نهاند و در حین کار آنرا آزمایش کنند.

وی، ایجاد شبکه ارتباطی تخصصی، آموختن مهارت های جدید و راه اندازی یک کسب و کار از دیگر دستاورد های این رویداد برشمرد و افزود: از برنامه جانبی این اردو، کافه تکنولوژی سبز و نمایشگاهی از برترین تکنولوژی های سازگار با محیط زیست است که علاوه بر معرفی این تکنولوژی ها، در افراد شرکت کننده، ایده و انگیزه برای حرکت در این جهت ایجاد می کند.

مدیر مرکز رشد فناوری پارک فناوری پردیس ادامه داد: در این نمایشگاه هر یک از شرکت ها و یا سازمان های متقاضی مرتبط به این حوزه اقدام به برپایی غرفه و معرفی ماموریت و محصولات خود می کنند.

وی کارگاه آموزشی بوم مدل کسب و کار را یکی دیگر از برنامه های این رویداد عنوان کرد و افزود: یکی از ابزار های کاربردی در ایده پردازی و طراحی کسب و کارها است و به افراد کمک می کند در قالب یک زبان مشترک مفاهیم و عناصر کسب و کارشان را در کنار همدیگر ترسیم کنند.

به گفته وی، اردوی استارت آپ سبز با فراهم ساختن محیطی برای طرح و اجرای ایده هایی با هدف حفظ محیط زیست، فرصت شروع یک کسب و کار سبز را به دوستداران محیط زیست هدیه می دهد.

این گزارش می افزاید، الهی مشاور انجمن علمی مدیریت فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه برای حفاظت از محیط زیست نیاز است از فناوری های نوین استفاده شود، گفت: فناوری ها ظرفیت های متفاوتی دارند و فناوری های نوین یک موج بلند ایجاد می کنند. یکی از آن ها فناوری ها، فناوری اطلاعات است و می خواهد ایده های حفظ محیط زیست شناسایی و پرورش دهد و به کاربر اصلی سازمان حفاظت محیط زیست کمک کند.

الهی با اشاره به اینکه جایگاه استارت آپ سبز تهران با استارت آپ های دیگر متفاوت است، افزود: انتظار می رود سازمان حفاظت محیط زیست از ایده های دانشجویان به نحو احسن استفاده کند.

وی با تاکید بر اینکه اگر بخواهیم حفاظت از محیط زیست داشته باشیم می بایست از فناوری های نوین برای کنترل آلودگی های محیط زیست استفاده کنیم، افزود: 15 نهادهای درگیر موضوع محیط زیست هستند و ضرورت دارد برای هماهنگی بخش های مختلف نظام هماهنگی نوآوری محیط زیست که اکوسیستم را هماهنگ کنند داشته باشیم.

بنا بر این گزارش، امین ناصری معاون فرهنگی اجتماعی دانشگاه تربیت مدرس در این نشست با اشاره به جایگاه و اهمیت بین المللی محیط زیست، گفت: فعالیت افراطی انسان بر محیط زیست علت تخریب آن در صد سال گذشته خصوصا 60-50 سال گذشته است که در سایه تسلط انسان بر تکنولوژی این تخریب صورت گرفته است. تکنولوژی به انسان قدرت و توانایی داد که طبیعت را تسخیر کند و فقط از طریق تکنولوژی فقط می توانیم تخریب های محیط زیست را از بین ببریم و برای مبارزه با تخریب راهی جزء توسل به تکنولوژی نداریم.

همچنین موسوی مدیر روابط عمومی پارک علم و فناوری مدرس در این جلسه با اشاره به اینکه پارک های فناوری کریدور فناوری و مکانی برای ایده پردازی و پردازش و پروش دهنده ایده تا ساخت ایده به عنوان ایده مستقل هستند، افزود: در دنیا بعد از تجارت اسلحه بالاترین تجارت، تجارت ایده است.

موسوی با تاکید بر اینکه استارت آپ سبز تهران می خواهد تجارت ایده در حوزه محیط زیست ایجاد کند، افزود: محیط زیست کشور ایران ارزان است و همین موضوع یکی از دلایل تخریب محیط زیست در کشور است.

گفتنی است، نخستین اردوی استارت آپ سبز تهران در تاریخ های 27، 28 و 29 آبان ماه 1394 همزمان با هفته جهانی کارآفرینی برگزار می شود و 13 رویداد همزمان با این رویداد برگزار می شود که موضوع اردوی آموزشی تهران محیط زیست و بیشتر دوره ها در حوزه عمومی برگزار می شود و چند اردوی تخصصی دیگر در حوزه کسب و کار، موبایل، محیط زیست و گردشگری در شهرهای دیگر برگزار می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1