کودکان ایرانی برای محیط بانان نامه می نویسند

15 نوامبر 2015 - 15:00 dsfr.ir/he4ke

کودکان ایرانی برای محیط بانان نامه می نویسند
axgig.com
محیط بانان تاکنون هزینه های سنگینی برای حفاظت از حیات وحش در ایران پرداخته اند

مسئول کمیته آموزش "انجمن زمین برای همه" گفت: در چهار دهه گذشته 114 محیط بان جان خود را در راه حفاظت و حراست از مناطق حفاظت شده و گونه های گیاهی و جانوری این سرزمین از دست داده اند اما متاسفانه علیرغم جانفشانی و مشکلاتی مثل سختی کار آنچنان که باید در سطح جامعه شناخته نشده اند و این مساله بویژه در مورد کودکان و نوجوانان بیشتر صدق می کند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ الهام نصر با اشاره به اجرای جشنواره نقاشی و نامه به محیط بانان گفت: در دهه های اخیر تهدیدهای بسیار زیادی از جمله افزایش آلودگی های محیط زیستی، گرمایش جهانی، تغییرات اقلیمی، از دست رفتن تنوع زیستی، کاهش کیفیت منابع، تخریب زیستگاه ها و غیره چه در سطح ملی و چه در سطح جهانی دامن‌گیر محیط زیست شده است که به واسطه تاثیراتی که این تهدیدها بر حیات بشر و سایر موجودات زنده می گذارد نمی توان به راحتی از آن ها چشم پوشی کرد.

وی ادامه داد: از مقدمات رفع این مشکلات به طور قطع افزایش آگاهی های عمومی و ایجاد حساسیت در میان تمام اقشار جامعه است. این امر مهم در درجه اول نیازمند آموزش محیط زیست در تمام سطوح اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی است.

این کارشناس ارشد محیط زیست افزود: اگر هر یک از افراد جامعه نسبت به محیط زیست و دنیای اطراف خود احساس مسئولیت کنند این حساسیت در نهایت منجر به اصلاح باورهای اجتماعی، قوانین مدنی، مدیریت و نظام آموزش کشور و نیز تدوین استانداردها و ضوابط دقیق زیست محیطی در ارتباط با همة فعالیت ها در جهت توسعة پایدار و حفظ منابع طبیعی خواهد شد.

نصر افزود: باید توجه داشت که آشنا کردن کودکان با محیط زیست با انگیزه شروع آموزش‌های زود هنگام، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و می تواند افقی تازه‌ در ارتقای وضعیت محیط زیست کشور و حتی کل دنیا برای جامعه انسانی به ارمغان آورد.

وی تصریح کرد: در آموزش به کودکان توجه به این نکته ضروریست که این آموزش‌ها صرفا شناساندن مخاطرات زیست محیطی‌ را طلب نمی کند و آنچه لازمه پیشرفت است ایجاد مسئولیت در کودکان به عنوان حامیان آگاه تفکرات زیست محیطی ست.

این کارشناس ارشد محیط زیست با اشاره به "جشنواره نقاشی و نامه به محیط بانان" گفت: اگر چه این جشنواره در سطح شهر اصفهان در حال اجراست اما تا کنون توجه مخاطبان زیادی در کل کشور به خود جلب کرده است و افراد و گروه هایی برای مشارکت در اجرای این طرح اعلام آمادگی کرده اند.

نصر خاطرنشان کرد: هدف از این طرح آشنا کردن کودکان با طبیعت، حیات و حش، گونه های در خطر انقراض و به ویژه اهمیت حضور و فعالیت محیط بانان در راستای حفاظت از طبیعت است. در این برنامه همگام با پخش پوستر و بروشور به آموزش چهره به چهره در مدارس نیز مبادرت گشته تا به این ترتیب به واسطه نامه و نقاشی دانش آموزان را با مفاهیم مهم تری آشنا کنیم.

وی افزود: همچنین برای هر چه زیست محیطی تر برگزار کردن این طرح و صرفه جویی در مصرف کاغذ و همچنین ارسال پستی طرح ها، پوستر و بروشورهای طرح در تارنمای انجمن به آدرس www.tefas.ir قرار گرفته و از مدرسان محیط زیست، معلمان و همچنین گروه‌های زیست‌محیطی دعوت کرده‌ایم با استفاده از آن‌ها، نقاشی و نامه‌های کودکان را از طریق وبسایت برای ما ارسال کنند.

مهلت ارسال آثار تا 26 دی ماه، همزمان با روز ملی حمایت از حیوانات است و به همین مناسبت در مراسمی از برگزیدگان تقدیر خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1