معاون گردشگری:

سیستان و بلوچستان را باید در مسیر گردشگران خارجی قرار داد

14 نوامبر 2015 - 13:50 dsfr.ir/xa0p5

سیستان و بلوچستان را باید در مسیر گردشگران خارجی قرار داد
picofile.com
کوه های مینیاتوری یا تپه های مریخی در چابهار

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی به همراه پنج مسئول دیگر این سازمان برای بررسی ظرفیت های گردشگری سیستان و بلوچستان چهارشنبه وارد زاهدان شدند.

به گزارش بی باک نیوز؛ مرتضی رحمانی موحد چهارشنبه شب در دومین نشست ستاد هماهنگی خدمات سفر سیستان و بلوچستان در زاهدان اظهار داشت: سیستان و بلوچستان مثلثی از کویر، ساحل و کوهستان با جاذبه های بکر و پیشینه پنج هزار ساله دارد که تا کنون آن گونه که باید برای گردشگران معرفی نشده است.

وی افزود: ظرفیت های زیادی در بخش گردشگری در نقاط مختلف کشور به ویژه این استان وجود دارد که هنوز نتوانستیم توسعه متوازن در این بخش ایجاد کنیم و باید با نگاهی جامع و با استفاده از ظرفیت های رسانه ای به بهترین شکل داشته های مرزنشین سیستان و بلوچستان را به دنیا معرفی کنیم.

رحمانی موحد افزود: سالانه حدود یک میلیارد و 100 میلیون نفر در دنیا از حوزه طبیعت گردی و جاذبه های طبیعی استفاده می کنند و در این زمینه هزار و 100 میلیارد دلار هزینه می شود. صنعت گردشگری ایران می تواند بخشی از جمعیت گردشگر دنیا را به سمت خود جذب کند زیرا از پتانسیل های بالایی برخورد است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی کشور بیان کرد: در سال 2014 تعداد یک میلیارد و 133 میلیون نفر در جهان با اهداف مختلف به گردشگری و سفر رفته اند این در حالی است که در سال 1950 شمار گردشگران جهان 25 میلیون نفر بود.

این مقام مسئول تاکید کرد: سهم بازارهای نوظهور اقتصادی از 30 درصد در سال 1980 به 45 درصد در سال 2014 رسیده و انتظار می رود به 57 درصد یعنی رقمی در حدود یک میلیارد گردشگر ورودی بین المللی در سال 2030 افزایش یابد.

رحمانی موحد از درخواست های مکرر گردشگران خارجی به ایران خبر داد و گفت: بدون شک با گشایش در زمینه روابط خارجی، پرونده هسته ای و احقاق حقوق ملت شاهد تقویت این روند مثبت، رسیدن به افق پیش رو و بهبود وضعیت گردشگری تا سال 1404 خواهیم بود. بر اساس سند چشم انداز 1404 شمار گردشگران خارجی به ایران باید به مرز 20 میلیون نفر برسد که سازمان میراث فرهنگی نیز هدف گذاری و برنامه های راهبردی خود برای تحقق این مهم تنظیم کرده است.

رحمانی موحد به ضعف زیرساخت های گردشگری و نبود سرمایه گذاری لازم به ویژه در زمینه صنعت هتل داری و تاسیسات زیربنایی در نقاط مختلف کشور نیز اشاره کرد و افزود: البته در دو سال گذشته 470 مورد به کل این مجموعه ها و صنعت های مورد نیاز توسعه گردشگری در کشور اضافه شده است.

وی یکی از راهبردها و هدف گذاری های اصلی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را تکیه بر گردشگری داخلی و ایران گردی اعلام کرد و افزود: برنامه ها و نیازسنجی لازم نیز در این راستا تهیه شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1