مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران؛

خطر ملی گردشگری این است که این حوزه را در انحصار خود بدانیم

14 نوامبر 2015 - 08:30 dsfr.ir/7l8dk

خطر ملی گردشگری این است که این حوزه را در انحصار خود بدانیم
ostan-th.ir
رجبعلی خسروآبادی مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران گفت: خطر ملی گردشگری این است که ما فکر کنیم این حوزه در انحصار ماست و امکان توسعه گردشگری را محدود کنیم.

به گزارش برنانیوز؛ خسروآبادی در خصوص شکل گیری طرح گردشگری در شهرداری تهران گفت: در حوزه گردشگری دو سطح داریم که یکی سطح تصدی گردشگری و فعالیت های گردشگری است و دیگری سطح سیاست گذاری و نظارت است که دومی بر عهده دولت قرار گرفته و  قابل واگذاری نیست، اما در بخش اول ما ترجیح می دهیم که سازمان های دیگر و بخش خصوصی اجرا کننده آن باشند.

وی ادامه داد: در حال حاضر  1800 دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در تهران داریم که اغلب مردم با سرمایه خودشان در آنها مشغول به کار هستند. همچنین 123 هتل، هتل آپارتمان و پانسیون داریم که اغلب به صورت بخش خصوصی هستند، در حال حاضر سازمان سیاحتی بنیاد بیش از چند دهه است که در کار گردشگری فعالیت دارد. همچنین سازمان اختصاصی کوثر و بسیاری از دستگاه های دیگر در این زمینه کار می کنند. از یک سال و نیم قبل یک تفاهم نامه ای با شهرداری تهران در زمینه بحث تهران گردی و تهیه تهران کارت بستیم. عملا در  این مدت وقتی درباره تهران گردی حرف می زنیم، مردم با این واژه آشنا هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در توضیح طرح تهران گردی گفت: شهرداری تهران با کمک دفاتر خدمات مسافرتی این طرح را راه اندازی کرد. ما هم در این زمینه با شهرداری تعاملات لازم را داشتیم. چرا که تصور ما بر این است که شهرداری امکانات لازم را در بخش گردشگری دارد. مثلا مترو و بی آر تی در این طرح رایگان شد، یا برای بازدید از موزه حیات وحش و موزه دفاع مقدس به شهروندان تخفیف دادند و مردم هم در حوزه گردشگری از خدماتی که مدیریت شهری برایشان ایجاد کرد بهره مند شدند.

وی با دفاع از طرح گردشگری شهرداری گفت: همه دستگاه ها می توانند این طرح را راه اندازی کنند، به طور مثال اگر آموزش پرورش برای دانش آموزان یک نهاد گردشگری دانش آموزی راه اندازی کند، ما از این طرح استقبال می کنیم و حتما در این زمینه به آموزش و پرورش کمک می کنیم.

خسرو آبادی ادامه داد: باید از فرصت های ملی برای توسعه گردشگری استفاده کنیم. اما ورود نهادهای مختلف به امر گردشگری قاعده‌ای دارد. به طور مثال، شهرداری تهران هم که طرح گردشگری تهران را اجرا می‌کند، از ما خواسته که دفاتر گردشگری استان تهران را که مورد تایید میراث فرهنگی هستند، معرفی کنیم. این تعامل مهم است. خطر ملی گردشگری این است که ما فکر کنیم این حوزه در انحصار ماست و امکان توسعه گردشگری را محدود کنیم. من خوشحالم که بعد از یک سال و نیم اعضای شورای شهر و شهردار تهران به این جمع بندی رسیدند که خدمات رسانی به شهروندان باید در یک قالب نهادی به نام سازمان گردشگری باشد. ما قطعا از این کار حمایت می کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تهران در پاسخ به سوال دیگری در ارتباط با بیمه هنرمندان صنایع دستی گفت: ما پیگیریم، اما مشکلات اعتباری و کمبود بوجه امسال این کار را دچار مشکل کرده است، در نگاه ملی سازمان پیگیر این قضیه است. البته باید گفت که برخی اتفاقات در این راستا هم به نوعی اذیت کننده شد، به طور مثال رعایت نکردن برخی ضوابط خصوصا در حوزه قالی بافی نشد. افرادی که بعضا هنرمند نبودند، معرفی شدند و سازمان تامین اجتماعی نسبت به این قضیه حساسیت پیدا کرد. اما ما در اصل موافق و پیگیر هستم و امیدواریم در حوزه اعتبارات فرجی ایجاد شود که دولت بتواند در این زمینه اقدام کند.

وی در خصوص اجرای طرح بازارچه دائمی و موقت برای هنرمندان صنایع دستی در تهران گفت: در حال حاضر شهرداری چند جا را معرفی کرده است. یکی از این مکان ها در منطقه 22 قرار دارد که معاون صنایع دستی قرار است از آن بازدید کند. در طراحی هم ورود کردیم اما در زمینه مناطق شهری، هر منطقه را بررسی می کنیم تا ببینیم کجا می توانیم بازارچه را ایجاد کنیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1