فراخوان راهکارهای افزایش ماندگاری مالچ های موثر در کاهش ریزگردها

11 نوامبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/i55c2

فراخوان راهکارهای افزایش ماندگاری مالچ های موثر در کاهش ریزگردها
mages.persianblog.ir
نمایی از مالچ پاشی

دبیر کمیته هوا و گرد و غبار ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی، گفت: این ستاد برای بررسی راه کارهای افزایش ماندگاری مالچ های مورد استفاده در کاهش ریزگردها، فراخوانی به همه دانشگاه های کشور اعلام خواهد کرد.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، عباس فرازمند درباره اولویت اصلی این کمیته، افزود: یکی از مهم ترین اولویت هایی که در کمیته هوا و گرد و غبار پیگیری می شود، افزایش عمر و ماندگاری مالچ هایی است که برای کاهش ریزگردها مورد استفاده قرار می گیرد و با توجه به اهمیتی که این موضوع دارد، طی فراخوانی به تمام دانشگاه ها اعلام کرده ایم کسانی که راه کاری در این زمینه دارند، مشارکت کنند.

مالچ به هر گونه پوششی اطلاق می شود که برای محافظت و ارتقاء کیفیت خاک، بر روی سطح خاک گسترده می شود. 

فرازمند ادامه داد: کمیته هوا و گرد و غبار ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی راه کارهای مختلفی برای کاهش گرد و غبار در کشور ارایه داده است که مهم ترین این راه کارها استفاده از مالچ های بیولوژیکی در مقیاس های بزرگ است، البته این روش به تنهایی موثر نیست.

وی گفت: مالچ پاشی در مقیاس های بزرگ، کاشت گیاهانی که در کاهش گرد و غبار موثر هستند و کانون ها را تثبیت می کنند از مهم ترین راه کارهایی است که برای کاهش گرد و غبار در کشور موثر هستند و طرح های پژوهشی این روش ها به کمیته ارایه شده است.

وی تصریح کرد: هیچ راه کار مشخصی برای کاهش گرد و غبار در کشور نمی توان ارایه کرد و باید چند راه مختلف را در کنار یکدیگر استفاده کنیم تا به نتیجه درستی برسیم به طور مثال تولید پلیمرهای زیستی مناسب برای تثبیت خاک در کانون های تولید ریزگرد و طوفان های شن و نمک و اجرای عملیات میدانی تثبیت ذرات خاک درکانون های تولید ریزگرد و طوفان های شن در سطح هکتار از جمله این راه کارها است.

دبیر کمیته هوا و گرد و غبار ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی با اشاره به طرح سازمان حفاظت از محیط زیست در اطراف دریاچه ارومیه، گفت: سازمان حفاظت از محیط زیست راه کارهای مختلف کاهش گرد و غبار را به صورت ترکیبی در اطراف دریاچه ارومیه آغاز کرده است و تا چند سال دیگر نتیجه آن مشخص می شود، پس از به نتیجه رسیدن این کار می توانیم بهترین روش کاهش گرد و غبار را معرفی کنیم.

وی تاکید کرد: کشت گیاهان کاهش دهنده گرد و غبار و استفاده از ژل های موثر در ریشه زایی و نگه داشتن گیاهان در کنار مالچ پاشی در مقیاس های بزرگ نیز در کاهش گرد و غبار موثر است.
فرازمند، در خصوص راه کار ارایه شده در کمیته هوا و گرد و غبار ستاد توسعه زیست فناوری برای کاهش آلودگی هوا، اظهار کرد: تولید بیوفیلترها برای حذف بو و حذف گازهای خطرناک از تصفیه خانه ها راه کارهایی است که برای کاهش آلودگی هوا ارائه شده است و توسط کمیته در حال بررسی کارایی این روش ها هستیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1