ابتکار در همایش روز جهانی مقابله با آثار جنگ در محیط زیست:

گرد و غبار مشهودترین خسارت زیست محیطی جنگ در منطقه است

11 نوامبر 2015 - 10:10 dsfr.ir/nv9zf

گرد و غبار مشهودترین خسارت زیست محیطی جنگ در منطقه است
خبرگزاری تسنیم
ابتکار؛ رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: گرد و غبار مهم ترین اثر خسارات محیط زیستی در منطقه است.

به گزارش ایلنا؛ معصومه ابتکار در همایش روز جهانی مقابله با آثار جنگ در محیط زیست گفت: مسئله مقابله با آثار جنگ در طبیعت چندین سال است که مورد توجه قرار گرفته ضمن اینکه سازمان ملل نیز دفتر ویژه ای را برای آن اختصاص داده است و همکاری های زیست محیطی برای ایجاد صلح؛ مجموعه ای را تاسیس کرده که نشان دهنده اهمیت این موضوع است.

وی با تاکید بر نقش سازمان های مردم نهاد ادامه داد: این سازمان ها می توانند در چنین موضوعی بسیار فعالیت کنند و دولت هم حمایت های لازم را انجام می دهد. همانطور که جمهوری اسلامی ایران از سال ها قبل در مورد تاثیر جنگ بر محیط زیست در جنگ خلیج فارس لایحه غرامتی را با انجام مطالعات کاملی تهیه کرد و به سازمان ملل فرستاد اما پس از آن به دلیل تحولات رخ داده در عراق این موضوع متوقف ماند اما مطالعات آن باقی مانده و نشان می دهد آثار و خسارات زیان بار جنگ در سواحل خلیج فارس و آلودگی های نفتی و آلودگی های هوا چه عدد نجومی را به دست می دهد.

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: ما در شرایط حساسی در منطقه هستیم و آثار جنگ را به طور مشهود در منطقه می بینیم که مهم ترین آن گرد و غبار ناشی از اتفاقاتی است که در عراق و مرز اردن و سوریه که خاستگاه اصلی گرد و غبار است.

وی ادامه داد: در عربستان سعودی نیز عرصه های کانون گرد و غبار وجود دارد که باید دولت عربستان آن را مدیریت کند. البته ما کانون های گرد و غبار داخلی نیز داریم که دولت خیلی جدی برای حل آن ها اقدام کرده است و مطالعات آن استان به استان در حال نهایی شدن است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مسئله آب و دیپلماسی آب نیز می تواند بسیار مهم باشد. اقداماتی که در دولت یازدهم با حمایت ویژه و اقدام شخص رئیس جمهور و حمایت عالیه رهبر معظم انقلاب در زمینه مذاکرات، حل و فصل مسائل هسته ای و تحریم های ظالمانه و دیپلماسی آقای ظریف و همکارانش انجام شد؛ کار ویژه ای در این زمینه بود. این اقدام ارزنده همواره مورد تشکر ملت ایران قرار گرفته است.

ابتکار در پایان اظهار کرد: امیدواریم این مسئله زمینه ساز آن باشد که ایران نقش خودش را به عنوان بازیگر اصلی در منطقه همانگونه که آغاز کرده ادامه دهد و صلح، پایداری و کاهش خسارات زیست محیطی متاثر از آن رشد کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1