موزه ملی میزبان بانوی هفت هزار ساله تهرانی

9 نوامبر 2015 - 18:10 dsfr.ir/i29q1

موزه ملی میزبان بانوی هفت هزار ساله تهرانی
فرارو
انتقال اسکلت بانوی 7 هزار ساله تهران به موزه ملی ایران

کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت گفت: اسکلت بانوی 7 هزار ساله تهران پس از چند روز عملیات حفاظتگران و مرمتگران پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری عصر جمعه به موزه ملی منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، فتح اله نیازی افزود: مشکل اصلی ما در عملیات آزادسازی قرار داشتن یک لایه شنی متزلزل حدود 30 سانتی متر در زیر اسکلت بود که با هر اقدامی امکان فرو ریختن آن وجود داشت.

وی با اشاره به وجود لایه آبرفتی شبیه ماسه بادی رودخانه ای در زیر اسکلت اظهار کرد: از آنجا که نمی توانستیم به روش مرسوم بلوک برداری اسکلت را جدا کنیم ابتدا یک سری مطالعات اولیه برای سنجش عمق متزلزل لایه انجام دادیم.

این کارشناس با اشاره به گودبرداری با زاویه 45 درجه به سمت محیط داخلی زیر اسکلت خاطرنشان کرد: پس از گودبرداری به این نتیجه رسیدیم که باید از لایه زیر استحکام بخشی صورت گیرد. برای انجام این کار از تورهای پلی استایرن استفاده کردیم و پس از قرار دادن تور در محل خالی شده با درجه 45 درجه و با استفاده از گچ فراوری شده بتا دور تا دور زیر اسکلت را مسلح و دو طرف زاویه 45 درجه را از زیر بهم متصل کردیم.

نیازی با اشاره به اینکه پس از مسلح شدن اطراف اسکلت محیط زیر آن را حفاری و با پروفیل محکم آنجا را مستحکم کردیم، ادامه داد: پس از آن با استفاده از یک جرثقیل دستی قالب گچی زیر اسکلت و خود آن را با احتیاط فراوان 5 سانتی متر از کف زمین جدا کردیم. پس از جدا شدن اسکلت از لایه آبرفتی شروع به خالی کردن کامل زیر اسکلت، برداشتن لایه آبرفتی و مسلح کردن کامل زیر اسکلت کردیم.

وی با اشاره به انجام عملیات 3 روزه در محل دفن بانوی 7 هزار ساله تهران گفت: پس از خشک شدن کامل گچ ها اقدام به ساخت یک سکوی چرخ دار کردیم و روی آن دو لایه فوم پلی اتلین قرار دادیم تا در اصل نقش برانکارد را ایفا کند. پس از آماده شدن برانکارد کل باکس اسکلت را به آرامی و به میزان یک متر از سطح زمین جدا کرده و پایه آهنی برانکارد را زیر باکس گچی قرار دادیم که پس از جدا کردن الوارها روی سطح برانکارد چرخی قرار گرفت.

به گفته وی پس از 24 ساعت و خشک شدن کامل گچ ها اسکلت عصر روز جمعه به موزه ملی منتقل شد. این کارشناس در مورد چگونگی انتقال اسکلت از خیابان مولوی به موزه ملی گفت: برانکارد چرخ دار با باکس گچی اسکلت با تسمه مهار و توسط یک جرثقیل 8 تنی روی کامیون قرار گرفته و به موزه ملی منتقل شد. برای جلوگیری از لرزه های احتمالی زیر چرخ های برانکارد را ماسه گذاشتیم تا لرزش ها در مسیر حرکت را خنثی کند و اسکلت به سلامت به موزه ملی برسد.

به گفته وی اسکلت بانوی 7 هزار ساله تهران در طبقه اول موزه ملی قرار داده شد تا پس از آماده سازی های لازم در محل مورد نظر قرار گیرد.

قرار است اسکلت بانوی 7 هزار ساله تهران در هفته پژوهش 'اواخر آذر' در معرض دید عموم قرار گیرد.

پیش تر چند تن از باستان شناسان عضو پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با انجام حفاری هایی راه سفر بانوی 7 هزار ساله تهران به موزه ملی را هموار کرده بودند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، مشاهده تکه های سفال توسط مهسا وهابی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته باستان شناسی در میان حفاری های فاضلاب چهار راه مولوی در سال گذشته کاوش های اضطراری باستان شناسی را به همراه داشت که به کشف اسکلت بانوی 7 هزار ساله منجر شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1