معاون امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان:

دولت از طرح های تولیدی روستاییان مرزنشین حمایت می کند

9 نوامبر 2015 - 16:20 dsfr.ir/921dl

دولت از طرح های تولیدی روستاییان مرزنشین حمایت می کند
حسن فاخری
بانوی روستایی در حال جمع آوری گل گاوزبان در روستای چملر، شهرستان آستارا

معاون مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان گفت: دولت از طرح های مشارکتی روستاییان مرزنشین در قالب شرکت های تعاونی با ارائه تسهیلات ویژه با نرخ سود صفر درصد حمایت می کند.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ یاور پیرعلایی در جلسه کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان آستارا افزود: افراد باید در قالب ارائه طرح های مشارکتی بتوانند توجیه اقتصادی نیز برای آن ها داشته باشند.

وی اضافه کرد: میزان تسهیلات برای طرح های مشارکتی بین ۵۰ تا ۹۹ خانوار تا سقف ۱۰ میلیارد ریال، بین ۱۰۰ تا ۱۴۹ خانوار به میزان ۲۰ میلیارد ریال و بین ۱۵۰ تا ۱۹۹ خانوار تا سقف ۳۰ میلیارد ریال اختصاص پیدا می کند. به منظور توسعه طرح های غیر مشارکتی زیر ۵۰ خانوار نیز تا سقف ۲۰ میلیارد ریال تسهیلات اختصاص پیدا می کند.

پیرعلایی کارت بانکی دریافت یارانه، سند مالکیت زمین و نیز تجهیزات خریداری شده را به عنوان ضمانت های بانکی برای بازپرداخت تسهیلات عنوان کرد. وی نرخ سود تسهیلات را برای طرح های مشارکتی در روستاهای مرزی صفر درصد و برای طرح های غیر مشارکتی سه درصد عنوان کرد و گفت: طرح های ارائه شده پس از تایید در کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان، به کارگروه استان ارجاع داده خواهد شد.

وی ادامه داد: دوره مشارکت مذکور یک ساله است و دوره تنفس پس از اتمام مشارکت به مدت دو سال محاسبه و پس از دو سال، قسط بندی برای تسهیلات تعیین شده و دوره بازپرداخت نیز به مدت پنج سال قابل تمدید است.

معاون برنامه ریزی و امور عمرانی فرماندار آستارا نیز در این نشست گفت: از طریق اشتغالزایی در قالب طرح های مشارکتی و غیر مشارکتی، می توان زیرساخت های اقتصادی و اجتماعی را در کشور بیش از پیش تقویت کرد.

وحید پورحضرت پرداخت تسهیلات ویژه به زنان سرپرست خانوار را از دیگر اقدامات دولت در این رابطه عنوان کرد و افزود: دهیاران و اعضای شورای اسلامی روستاها نیز بایستی در راستای آگاه کردن روستاییان از مزیت های تولید و اشتغال، قدم های موثری بردارند.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مقاومتی با تکیه بر تولیدات داخلی از طریق اجرای طرح های مختلف معنا پیدا می کند، گفت: با توسعه مشاغل خانگی و نیز سایر طرح های مرتبط با حوزه های صنعتی و خدماتی، می توان به توسعه پایدار دست یافت.

گفتنی است؛ شهرستان ۸۶ هزار نفری آستارا در غرب استان گیلان و در نوار مرزی جمهوری آذربایجان واقع است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1