رئیس انجمن متخصصان محیط زیست ایران مطرح کرد؛

پاسخ به همه شبهات و شایعات درباره «النینو»

7 نوامبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/ch516

پاسخ به همه شبهات و شایعات درباره «النینو»
ayatmadari.ir
گردباد

رئیس انجمن متخصصان محیط زیست ایران به تمامی شبهات و شایعاتی که در رابطه با پدیده النینو در کشور وجود دارد؛ پاسخ داد.

به گزارش ایلنا؛ مجید عباسپور در ارتباط با پدیده النینو گفت: این پدیده به خاطر اختلاف دمایی که در آب های سرد قطبی و آب های جنوبی تر است؛ به وجود می آید و باعث ایجاد جریان های دریایی چرخشی می شود و زمانی که تغییر های آب و هوایی نیز به همراه آن وجود داشته باشد باعث ایجاد جریان های پر فشار و کم فشار می شود که نتیجه آن پدیده ای به نام سایکلون را در مناطق اقیانوسی ایجاد می کند.

وی ادامه داد: این پدیده ها که اسامی مختلفی همچون النینو دارند، باعث بارش های زیاد همراه با جریان های باد بسیار تند می شوند که در ساله های گذشته نتایج آن را مانند وقوع طوفان کاترینا در آمریکا دیدیم. این پدیده ها معمولا به صورت دوره ای در اقیانوس هاس اطلس، آرام و هند دیده می شود.

این استاد دانشگاه در ارتباط با تاثیر این پدیده در ایران توضیح داد: در گذشته به دلیل آنکه از مناطق اقیانوسی فاصله داریم معمولا شاهد بروز مشکلاتی از این دست نبوده ایم، اما در چند سال گذشته آثار این پدیده در کشور ما نیز دیده شده است که از جمله آن می توانم به طوفان گونو بود که حدود 4 سال پیش در منطقه جنوبی کشور رخ داد، اشاره کنم. این طوفان ها در کشور ما با طغیان دریا همراه با بارش بارانو ایجاد سیلاب بروز می کند.

عباسپور با اشاره به اینکه معمولا آثار این پدیده ها به خلیج فارس نمی رسد و تنها در منطقه دریای عمان یعنی از حدود چابهار تا تنگه هرمز دیده می شود، توضیح داد: یکی از دلایلی که برای تغییر این روند و ظهور آن در کشو ما مطرح می شود، مساله تغییر الگوی جریان های اقیانوسی به دلیل گرمایش زمین و تغییر آب و هوا است.

وی ادامه داد: این پدیده مطمئنا دریای خزر را متاثر نمی کند زیرا دریای خزر یک دریاچه بزرگ است و به اقیانوس ها راه ندارد، بنابراین شمال کشور از این پدیده متاثر نمی شود اما در بخش های جنوبی ممکن است به دلیل تغییرات آب و هوایی شاهد وقوع پدیده النینو باشیم اما اگر این پدیده به صورت گسترده تری رخ دهد بخش های بیشتری از کشور تحت تاثیر قرار می گیرد.

استاد دانشگاه علوم و تحقیقات در پاسخ به این سوال که آیا النینو زمستان بسیار سختی را برای ما به همراه می آورد یا خیر؟ توضیح داد: ما با دیگر پدیده های آب و هوایی که کشور را متاثر می کنند نیز روبرو هستیم، در منطقه ما الگوی تغییرات آب و هوایی وجود دارد که معمولا 30 سال یکبار ما را در وضعیت خشکسالی قرار می دهد که در حال حاضر در این سیکل خشکسالی به اوج رسیده ایم که نشانه های آن در خشک شدن تالاب ها و دریاچه ارومیه مشخص است، حال تلفیق این پدیده های آب و هوایی با یکدیگر مشخص نیست که نتیجه ای دهد بنابراین پیش بینی آن ساده نیست که بگوییم آیا واقعا با زمستان سردی روبرو خواهیم بود یا خیر زیرا ما با الگوی کم بارشی روبرو هستیم و از طرفی پدیده النینو رخ خواهد داد، بنابراین ممکن است این دو همدیگر را تعدیل کنند و یا یکی بر دیگری غلبه پیدا کند.

رئیس انجمن متخصصان محیط زیست ایران در مورد تاثیر پدیده النینو بر آب و هوا، گفت: این پدیده با بارش های زیاد همراه است و در بحث هواشناسی زمانی که در زمستان بارش های زیاد رخ دهد طبیعتا می تواند تبدیل به برف شود و دمای هوا را تا 10 الی 12 درجه دما را پایین بیاورد اما پیش بینی من این است که ممکن است در مقطع کوتاهی دمای سردی را تجربه کنیم اما این گونه نخواهد بود که زمستان سر دو پر برفی داشته باشیم.

عباسپور با بیان اینکه جای نگرانی برای وقوع زمستان بسیار سرد نیست، اظهار کرد: یک نکته مثبت نیز در وقوع پدیده النینو وجود دارد به هر حال النینو یک پدیده بارشی است و با توجه به اینکه ما در وضعیت نامناسبی از نظر منابع آبی قرار داریم، این پدیده می تواند بر وضعیت منابع آبی ما اثر بگذار و کمک کند تا از این وضعیت نامناسب راحت تر عبور کنیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 9 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1