دیدار معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با ابتکار

4 نوامبر 2015 - 10:20 dsfr.ir/bw8ht

دیدار معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با ابتکار
doe.ir
دیدار معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با ابتکار

محمدرضا رستمی معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست دیدار و گفتگو کرد.

ابتکار با اشاره به فرامرزی و فراملیتی بودن محیط زیست، از این حوزه به عنوان یکی از مهم ترین زمینه های فعالیت برای جوانان یاد کرد و گفت: فعالیت در حوزه محیط زیست و تلاش برای حفظ طبیعت و محیط زیست در مقابل آلودگی و تخریب ها منجر به ایجاد حس شهروند جهانی بودن در جوانان خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه جوانان قوه محرکه جنبش های مدنی در حوزه محیط زیست هستند، تصریح کرد: با اشراف به همین موضوع است که بیشتریت توجه را به جذب مشارکت مردمی به ویژه جوانان برای حفظ محیط زیست، فارغ از هر نگاه ابزاری داریم.

معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: جوانان حق دارند از آزادی بیان، حق انتخاب و عزت برخوردار باشند و با برخورداری از این حقوق در امور مختلف مشارکت داشته باشند و این وظیفه مسئولان است که فضا برای این حضور آماده کنند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: به همین دلیل به رغم همه نقدها و فضاسازی ها، تمام تلاش ما در حوزه محیط زیست، افزایش کمی و کیفی سمن ها به ویژه با محوریت فعالیت جوانان است.

وی ضمن یادآوری این موضوع که تلاش و فعالیت در حوزه محیط زیست منجر به ایجاد ارتباط عاطفی و روحی می شود، خاطرنشان کرد: محیط زیست می تواند نقش و بستر مهمی در بازیابی هویت اجتماعی و ملی جوانان داشته باشد.

ابتکار تاکید کرد: محیط زیست پیوند دهنده اقوام و ملل مختلف بشر و مروج صلح و دوستی است و از این رو دارای ظرفیت بالایی برای شکل دهی فعالیت های مختلف است.

ظرفیت محیط زیست برای جذب مشارکت اجتماعی جوانان و بازسازی اعتماد آن ها است.

گفتنی است، محمدرضا رستمی معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در این دیدار ضمن مرور روند شکل گیری ساختار و فعالیت های حوزه جوانان در کشور پس از انقلاب، گفت: آسیب شناسی ساختاری و عملکردی این حوزه منجر به تدوین برنامه ها و فعالیت های جدید در بازه های کوتاه، میان و بلند مدت برای جوانان در حوزه های متعدد هچون ازدواج، اوقات فراغت، افزایش مشارکت مدنی، بازیابی هویت ملی شده است. در حوزه مشارکت های اجتماعی ما می خواهیم همچنان سمن های جوانان را دنبال کنیم. سمن های جوانان هم از نظر ما سمن هایست که  طیف سنی 15 تا 29 سال تشکیل دهنده آن هستند. می خواهیم فعالیت مدنی این قشر به صورت نهاد مند توسعه پیدا کند. 

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بیان برخی از اقدامات صورت گرفته برای ساماندهی تخصصی سمن های حوزه جوانان، اظهار کرد: دوره های منظم آموزش مهارت ها، حمایت های مالی از فعالیت های سمن های این حوزه، ایجاد ده شبکه تخصصی از جمله شبکه های کارآفرینی و فضای مجازی برخی از این اقدامات است.

وی توانمندسازی جوانان در بحث ازدواج را یکی از مهم ترین اولویت های معاونت تحت امر خود دانست و افزود: در حوزه ازدواج ورودی به حوزه های سخت افزاری مثل حوزه مسکن، اقتصاد و تامین جهیزیه نداریم و نمی توانیم داشته باشیم. ولی مشاوره و آموزش، ترویج و فرهنگ سازی و توانمند سازی را به عنوان مسئولیت اجرایی خود می دانیم. در بخش توانمندسازی، برنامه ریزی هایی برای ترویج ازدواج سبز (ترویج نگاه و رویکرد حمایتی و حفاظتی از محیط زیست در مقوله ازدواج) نیز صورت گرفته است. 

رستمی تلاش برای حمایت بیمه ای از مشاوره ازدواج و تولید و پخش محتوای آموزشی ازدواج پایدار را از دیگر برنامه های این حوزه اعلام کرد و گفت: ما خواستار آن هستیم که مشاوره پیش از ازدواج اجباری شود. سالیانه هفتصد و پنجاه هزار ازدواج اتفاق می افتد ولی مجموع مراکز مشاوره در هر قالبی که وجود دارد در حدود هفتصد و پنجاه تا بیشتر نیست. در حالی که حداقل سه هزار مرکز مشاوره ازدواج نیاز است. در حوزه ازدواج به لحاظ محتوای و آموزشی با ضعف جدی مواجه هستیم که باید در این امر هم اتفاقاتی صورت گیرد. 

رستمی ضمن تاکید بر پیوند محیط زیست با جغرافیا، جاذبه های طبیعی و هویت ملی، تصریح کرد: بی شک محیط زیست یکی از زمینه های مهم جذب مشارکت های اجتماعی جوانان و بازسازی اعتماد آن ها برای مشارکت در فعالیت های مدنی است.  در حوزه مشارکت های اجتماعی هم علاوه بر کمیت و رسیدن به هفتصد سمن اکنون به کیفیت و توانمد سازی این سمن ها نیز می پردازیم و حمایت های در حوزه های تخصصی داریم که برای این کار اعتباراتی را نیز در نظر گرفته ایم.

محمدرضا درویش مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده میان سازمان محیط زیست و وزارت ورزش و جوانان، گفت: نگاه و رویکرد وزیر و معاونان و مدیران وی به ویژه در دفتر محیط زیست و توسعه پایدار و مشارکت ها منجر به فعالیت های گسترده و بسیار خوبی میان دو حزوه شده است.

وی با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت های محیط زیست و ورزش برای جذب مشارکت جوانان، تصریح کرد: محیط زیست از جمله مهم ترین و جذاب ترین موضوعات برای جوانان است و این موضوعی است که باید در اولویت بندی برنامه های این حوزه به ویژه برنامه های مرتبط با اوقات فراغت جوانان لحاظ شود.

درویش اشاره ای هم به رشد سمن های محیط زیستی طی دو سال اخیر داشت و گفت: بخشی از این رشد به واسطه مشارکت جوانان و نتایج ملموس این مشارکت ها بوده که حتی در برخی موارد منجر به جلوگیری از روند مهاجرت به شهرها و تخلیه روستا و شهرهای کوچک شده است.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست بخش عمده این رشد و مشارکت را مرهون نگاه حمایتی رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به سمن های این حوزه و تاکید بر لزوم حضور موثر و تصمیم گیر و تصمیم ساز آن ها دانست.

صدرالدین علیپور مدیرکل دفتر پژوهش و فناوری سازمان حفاظت محیط زیست نیر با مروری بر روند فعالیت های اجتماعی خود در حوزه محیط زیست در ایام جوانی، گفت: واگذاری امور به جوانان و اعتماد به آن ها در حوزه محیط زیست همواره از اولویت ها و تاکیدات ابتکار در دو دوره مدیریت خود بر سازمان حفاظت محیط زیست و حتی در زمان حضور در شورای شهر بوده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1