چرا گردشگری فرصت اشتغال نیروی کار جوان است؟

30 اکتبر 2015 - 18:10 dsfr.ir/m68m7

چرا گردشگری فرصت اشتغال نیروی کار جوان است؟
iran-daily.ir
بی کاری در بین جوانان

وقتی پای صحبت معیشت جوانان به میان می آید، اولین چیزی که به ذهن می رسد وضعیت اشتغال و درآمد آنها است.

صنعت گردشگری تا کنون توانسته است در حل مشکلات اقتصادی جوانان چهره مثبتی از خود نشان دهد. در واقع بسیاری از افراد این صنعت را در ایجاد رشد اقتصادی و توان افزایی جوانان از این طریق، دارای ظرفیت های بسیاری می دانند. جمعیت جوان دنیا چیزی حدود یک میلیارد و 200 میلیون نفر است. 75 میلیون نفر از این تعداد بیکار هستند و تعداد بی شمار دیگری برای ورود و ماندن در یک شغل جدید با چالش های بسیاری مواجهند، اما دلایل بسیاری وجود دارد که نشان می دهد گردشگری می تواند به اصلاح این وضع کمک کند.

به گزارش دنیای اقتصاد، برای مثال؛ صنعت هتلداری که یکی از بخش های مهم صنعت گردشگری به شمار می آید از گزینه های پیش روی جوانان جویای کار است. هتلداری خیلی سریع تر از بخش های اقتصادی دیگر خود را از تبعات ناشی از رکود اقتصادی وارهانید و توانست در میان سال های 2010 تا 2015 با نرخ رشدی معادل 45 درصد، فرصت های شغلی بسیاری ایجاد کند. از سوی دیگر کار در یک هتل آن هم برای یک جوان کم تجربه، فرصت مغتنمی برای آموزش و پیشرفت در سال های آینده است. در چارت سازمانی یک هتل، بخش های بسیاری وجود دارد که می توان برای جوانان با سطح مهارت و تحصیلات متفاوت فرصت های شغلی گوناگونی یافت.

از سوی دیگر، کار در هر سازمانی که بر اساس یک چارت سازمانی مشخص بتوان مسیر پیشرفت و ترقی را با کسب مهارت و آموزش های لازم پیمود، در توسعه اقتصادی بلندمدت تاثیر بسزایی خواهد داشت؛ زیرا جوانان به واسطه سن و سال شان زندگی حرفه ای طولانی پیش رو دارند و هنوز تا بازنشستگی آنها راه زیادی در پیش است، بنابراین برای آن دسته از سازمان هایی که درصدد توان افزایی کارکنان خویش از طریق سرمایه گذاری در آموزش هستند، استخدام جوانان فرصت خوبی برای بازگشت این سرمایه در قالب کارمندان ماهر و آگاه است.

در سال های اخیر شرکت های بزرگ و متوسط در صنعت گردشگری بیش از پیش با مزایای توسعه پایدار و همچنین رعایت حقوق افراد بومی آشنا شده اند و تا حد بسیاری خود را متعهد به رعایت آن می دانند.

استخدام نیروی کار بومی و جلب حمایت افراد جامعه محلی برای بقای بسیاری از این شرکت ها ضروری است، بنابراین استخدام جوانان محلی و ایجاد فرصتی برای رشد و بالندگی آنها که البته منافع شرکت ها را نیز تامین می کند، نشانی از تیزهوشی و تعهد شرکت ها است. پیش بینی می شود که تا سال 2022، بیش از 328 میلیون نفر در صنعت گردشگری شاغل باشند و این صنعت 73 میلیون فرصت جدید شغلی ایجاد کرده باشد. در این صورت گردشگری می تواند به نخستین بخت جوانان برای استخدام تبدیل شود. جوانان نیز با فراهم شدن چنین بستری، با بهره گیری از هوش، جاه طلبی و اشتیاق خود به فراگیری دانش و مهارت های جدید، مسیر رشد و توسعه را با سرعت بیشتری خواهند پیمود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1