پاسداشت توریسم؛ گردشگرپذیری را بیاموزیم

31 اکتبر 2015 - 09:40 dsfr.ir/f79y8

پاسداشت توریسم؛ گردشگرپذیری را بیاموزیم
صاحب خبر
اعتراضات به سفر جک استراو به اصفهان

چند روز پیش یکی از مقامات اروپایی با پاسپورت گردشگری به ایران سفری کاملا شخصی انجام داده است اما عده ای مقابل هتل محل اقامت وی تجمع کرده اند و خواستار خروجش از اصفهان شده اند.

اگر کسانی به ویزا دادن به یک مسافر خارجی اعتراض و انتقادی دارند باید از طریق مراجع ذی ربط اعتراض خود را پیگیری کنند. وقتی که مجوز ورود به یک گردشگر داده می شود و از لحظه ای که وی اجازه ورود به ایران پیدا می کند وظیفه تک تک ایرانیان است که در حفظ شخصیت، مال و آبروی آن میهمان کوشا باشند و اجازه ندهند که احساس ناامنی کند، این وظیفه اخلاقی و دینی تک تک ایرانیان است.

به عنوان نمونه فرض بگیریم که شخصی داخل خانه خود شود و فرزند آن خانه مجوز ورود میهمانی را داده باشد، ممکن است بعدها به فرزند خود اعتراض کند که چرا فلانی را به خانه راه داده ای اما این حق وجود ندارد که به میهمان اعتراضی کند.

اتفاقی که این روزها در ایران افتاده است بسیار نادر است و جای تعجب دارد. کسی که میهمان ایران است باید حرمتش پاس داشته شود. اگر خلافی در ویزا دادن به میهمانان خارجی صورت گرفته می توان از طریق قوه قضائیه شکایت کرد. اینکه برخی مصاحبه و جنجال آفرینی می کنند، مطلوب نیست.

از طرف دیگر اگر یک جهانگرد را متهم به عملی کنیم بی اخلاقی است. مقابله با مسائل امنیتی ممکن نیست. در ایران نهادهایی وجود دارد که وظیفه دارند اجازه بروز مسائل امنیتی را ندهند و به شدت مراقبت می کنند که اگر جهانگردی به ایران می آید که قصد سوء داشته باشد، موفق نشود و در صورت لزوم برخورد می کنند تا اتفاقی رخ ندهد این کار توهین به دستگاه های ذی ربط است.

ضمن اینکه معقول است که قبل از هر عملی فکر کنیم اگر کشوری قصد اقدامی علیه ایران را داشته باشد و بخواهد به اطلاعاتی دست یابد راه های دیگری وجود دارد و دستگاه های مسئول به خوبی به وظیفه خود عمل می کنند.

نکته دیگر که لازم است بر آن تاکید شود موقعیت شهر اصفهان است که تجمعات اخیر در آن شهر شکل گرفته است. اگر به بازارهای اصفهان و نقاط دیدنی آن سری بزنیم متوجه خواهیم شد که بخش قابل توجهی از اقتصاد این شهر منوط به مساله گردشگری است. در موقعیتی که دولت قصد دارد به هر طریق از فضای رکود خارج شود نباید مانع کسب و کار شغل های توریستی شویم.

انعکاس این خبر باعث می شود که هزاران جهانگرد از نیمه راه باز گردند و خسارت زیادی به مردم زده شود. همه کشورهای دنیا توریست را مانند منبع درآمد می دانند و اگر کسی به توریسم تعرضی کند همه معترض می شوند چرا که به اقتصاد کشورشان صدمه می زند. ضرری که این افراد زده اند ضرر به مردم است و حق الناس تلقی می شود، ایجاد چنین فضاهایی به منابع مردم لطمه می زند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « یزدی نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1