رئیس اداره محیط زیست شهرستان جاجرم خبر داد:

ثبت تصاویری از یک یوزپلنگ ماده به همراه 3 توله اش در میاندشت

29 اکتبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/t605z

ثبت تصاویری از یک یوزپلنگ ماده به همراه 3 توله اش در میاندشت
دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران
یوزپلنگ آسیایی به همراه سه توله اش در اطراف آبشخور

در رخدادی کم نظیر، دوربین های تله ای نصب شده در پناهگاه حیات وحش میاندشت در استان خراسان شمالی در مهرماه سال جاری تصاویر شگفت انگیزی را از یک یوزپلنگ آسیایی ماده به همراه سه توله اش و یک یوزپلنگ نر تنها به ثبت رسانده اند.

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران؛ حسین هراتی رئیس اداره محیط زیست شهرستان جاجرم در این باره گفت: این دوربین ها توسط انجمن یوزپلنگ ایرانی و با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در نقاط مختلف پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو نصب شده است.

یکی از دوربین ها که بر روی یک آبشخور تعبیه شده است در روز شنبه 18 مهرماه ساعت 8 صبح تصویر 4 پوزپلنگ آسیایی را به ثبت رسانده است که به سمت آبشخور نزدیک می شدند.

این 4 یوز که یک یوز ماده و سه توله امسالی (حدودا 5 ماهه) بوده اند تا ساعت 8:30 در اطراف آبشخور حضور داشته و توله ها پس از نوشیدن آب به بازی و جست و خیز مشغول بوده اند که تمامی این صحنه ها توسط دوربین به ثبت رسیده است.

یکی دیگر از دوربین ها نیز که بر سر آبشخور دیگری نصب شده است در تاریخ 20 مهرماه 94 ساعت 1 بامداد و تاریخ 1 آبان 94 ساعت 7 صبح تصاویری از یک یوزپلنگ آسیایی با جنسیت نر را به ثبت رسانده است که به تنهایی برای نوشیدن آب بر سر آبشخور حاضر شده است.

با توجه به اینکه سال هاست هیچ یوز ماده و یا توله ای در زیستگاه های مرکزی ایران (زیستگاه های یوز در استان های یزد و اصفهان) مشاهده نشده، مشاهدات یوزپلنگ ماده به همراه سه توله و مشاهده همزمان یوزپلنگ نر نشانه ای بسیار ارزشمند و امیدوار کننده از پویایی جمعیت یوزپلنگ در پناهگاه حیات وحش میاندشت و پارک ملی ضامن آهو است.

در واقع حفاظت صحیح از زیستگاه میاندشت و طعمه های موجود در آن می تواند اقدامی موثر در بقاء نسل یوزپلنگ آسیایی باشد و این موضوع ضرورت حمایت هرچه بیشتر از این زیستگاه ارزشمند را روشن می سازد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 18 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1