فرآیند ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ادامه دارد

28 اکتبر 2015 - 12:30 dsfr.ir/ge41f

فرآیند ثبت جهانی جنگل های هیرکانی ادامه دارد
میثم رودکی
جنگل ابر یکی از قدیمی ترین جنگل های جهان

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان از ادامه فرآیند ثبت جهانی جنگل های هیرکانی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان؛ رضا علیزاده در تشریح این مطلب جنگل های هیرکانی را یکی از منحصر بفرد ترین جنگل های جهان دانست که همچون نواری سبز بر شیب های شمالی جبال البرز قرار گرفته و سواحل جنوبی دریای خزر را می پوشاند.

وی افزود: درختان هیرکانی شمال کشور گونه منحصر بفردی از طبیعت جنگلی گیلان است که سوم دی ماه 1387 به شماره 19 و با عنوان جنگل های هیرکانی حوزه 14 قلعه رودخان و حوزه 15 ماسوله در فهرست آثار طبیعی کشور به ثبت رسیده است.

این مسئول با بیان اینکه توسعه سبز جنگل های هیرکانی 1404-1394 یک راهبرد تلفیقی چند منظوره  تلقی می شود که برنامه اجرایی آن شامل یک طرح پهنه بندی چشم انداز است، اظهار داشت: این راهبرد در جهت توانمند سازی جوامع محلی و نیز بهبود سطح و کیفیت جنگل های هیرکانی است.

وی اذعان کرد: جنگل های واقع در نیمرخ شمالی رشته کوه البرز که در پهنه ای به طول 800 کیلومتر و به عرض 20 تا 70 کیلومتر، از آستارا در شمال استان گیلان تا گُلی داغ در شرق استان گلستان امتداد دارد، اغلب به نام جنگل های شمال شناخته می شود ولی نام اصلی و علمی آن، جنگل های هیرکانی است.

علیزاده ادامه داد: بر اساس موارد فوق، توسعه طبیعت گردی همسو با طبیعت ارتقای مدیریت کارآمد پسماند و بهبود کیفیت و کمیت منابع آب حاصل از جنگل به عمل خواهد آمد. سازمان میراث فرهنگی در پی ثبت جهانی جنگل های هیرکانی است و بر این اساس کارگروه اجرایی در استان گلستان برگزار شد که نمایندگان استان های گیلان، مازندران و گلستان در یک تشکل هم سو پیشنهاداتی در جهت پیگیری مجدانه ثبت جهانی جنگل های هیرکانی را مطرح کردند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان تصریح کرد: در راستای این انجام این پروژه، ارتقای آگاهی زیست محیطی و فعالیت های جنگلی، کاهش تهدیدات توسعه طبیعت گردی، مدیریت کارآمد پسماند و بهبود کیفیت منابع آب حاصل از جنگل به عمل می آید.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 6 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1