کارگاه آموزشی مستندنگاری آثار تاریخی برگزار شد

21 اکتبر 2015 - 17:20 dsfr.ir/kb784

کارگاه آموزشی مستندنگاری آثار تاریخی برگزار شد
میراث آریا
طالبیان در حال سخنرانی در کارگاه آموزشی مستندنگاری آثار تاریخی

کارگاه آموزشی مستندنگاری آثار تاریخی فرهنگی باحضور فردریش اشتیفت سفیر اتریش، محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان، مدیران کل این معاونت و نیز کارشناسان و متخصصان این حوزه از کشور اتریش و برخی از کارشناسان معاونت میراث فرهنگی در سالن فجر سازمان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی سازمان در ابتدای این نشست گفت: با توجه به تنظیم پرونده میراث جهانی ساسانیان و کاخ اردشیر بابکان، با همکاری صورت گرفته با گروه اتریشی برای استفاده از فناوری نوین مستندنگاری پیشرفته از آثار تاریخی می توان از این فناوری جدید در زمینه مستندنگاری آثار تاریخی کمک گرفت، این امر در حوزه حفاظت و پایش آثار تاریخی در کشور بسیار کمک کننده و مفید است.

وی افزود: با این آموزش مدون و تبادل اطلاعات می توان به حفاظت بهتر و منظم تر و نیز تهیه پرونده های ثبت جهانی کمک کنیم.

طالبیان تاکید کرد: با هماهنگی های صورت گرفته با یک گروه ایتالیایی در آینده نزدیک کارگاه هایی در زمینه های مختلف از جمله چوب و سنگ برگزار می شود، همچنین این کارگاه ها می تواند به صورت دو جانبه نیز برگزار شود.

اشتیفت سفیر اتریش نیز در ادامه با ابراز خوشحالی از حضور در این نشست افزود: این اتفاق خوبی است که بین ایران و اتریش رخ داده، امیدواریم که این همکاری ها در زمینه های باستان شناسی و مستندنگاری از آثار تاریخی ادامه پیدا کند.

در ادامه این نشست باقر شیرازی مدیر پایگاه شهر سوخته با اشاره بر این روش نوین مستندنگاری گفت: این روش علی رغم کاربرد های بسیار ویژه ای که دارد بسیار ارزان، اقتصادی و به صرفه بوده و با استفاده از ابزارهای بسیار ساده مانند یک دوربین ساده و پهباد ساده برای فیلم و عکس هوایی قابل انجام است. با این روش تمامی جزئیاتی که ممکن است از چشم غیرمسلح پنهان بماند را با تمامی جزئیات آن به تصویر می کشد، با انتقال و آموزش این روش به گروه های مختلف می توان این روش را حتی در استان ها گسترش داد که خود نقش مهمی در پایش منظم آثارتاریخی و حفاظت بیشتر از آن ها ایفا می کند.

وی ادامه داد: کاخ اردشیر بابکان از جمله آثاری است که با استفاده از این روش مستندنگاری شده که می توان تمامی جزئیات اثر را در این مستندنگاری ها در دست داشت. با استفاده از این تصاویر و عکس های مستند شده هیچ بخشی از اثر را به خاطر عمق و قطر از دست نمی دهیم که خود برای حفاظت از آثار برای آیندگان بسیار موثر است.

همچنین، در بخش دیگری از این نشست متخصصان این رشته به ارائه مطالبی در زمینه معرفی مستندنگاری و راهکارهای مختلف و نوین مستندنگاری از آثار تاریخی پرداختند.

گفتنی است، دراین نشست حاضرین به پرسش و پاسخ درمورد راهکارها و روش های انجام مستندنگاری پرداختند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1