مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد خبر داد:

ثبت 15 اثر تاریخی یزد در فهرست آثار ملی

17 اکتبر 2015 - 17:30 dsfr.ir/no9ry

ثبت 15 اثر تاریخی یزد در فهرست آثار ملی
تبیان
دروازه فرافر یکی از قدیمی ترین دروازه های جهان در استان يزد قرار دارد

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد گفت: طی یک ماه، 15 اثر تاریخی در مناطق مختلف استان یزد در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

به گزارش اداره کل میراث فرهنگی استان یزد، محمدمهدی شرافت اظهار داشت: در طول یک ماه گذشته در سطح کشور در مجموع 36 اثر تاریخی در سراسر کشور به ثبت رسید که 15 اثر از این تعداد مربوط به استان یزد بوده است. وی با بیان اینکه پرونده برخی از این آثار از مدت‌ها پیش برای ثبت ملی در دست پیگیری بوده است، عنوان کرد: کمیته ثبت و حریم آثار ملی غیرمنقول، پس از بررسی های لازم و تایید پرونده ها، این آثار را ثبت ملی کرد.

شرافت با بیان اینکه تا کنون در استان یزد بالغ بر 6 هزار و 500 اثر تاریخی و طبیعی شناسایی شده است، عنوان کرد: تا کنون 1524 مورد از این آثار تاریخی ثبت ملی شده اند. وی با اشاره به وجود 2 هزار هکتار بافت تاریخی در استان یزد خاطرنشان کرد: اغلب بناهای تاریخی ثبت شده در بافت های تاریخی در شهرهای مختلف استان یزد قرار دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان یزد همچنین با بیان اینکه از میان 15 اثر ثبت شده تاریخی، بیشترین آمار مربوط به آب انبارها و خانه های تاریخی است، افزود: آب انبار خونی، آب انبار محمدآباد، خانه سلیمی، خانه رضوانی، خانه باغ سهامی، خانه مبشّر مقدم، خانه صادقیان، خانه حاج محمدرضا جعفری، خانه مهدی اعلم، خانه باغ احمدرضا جلیلی، خانه میرزا محمد فرخی خرم و خانه سید مجید ابریشمی از جمله آثار ثبت شده هستند.

شرافت ادامه داد: بقعه ملاعبدالله، قلعه عزت آباد و بنای دوازده امام هروک نیز سه اثر تاریخی مهم ثبت شده هستند که طی یک ماه گذشته در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است. وی اظهار امیدواری کرد: با ثبت این آثار تاریخی، بتوان اقدام به جذب بودجه برای این بناها و مرمت و ترمیم آن ها کرد.

وی یادآور شد: جمع آوری و تکمیل پرونده های دیگر آثار تاریخی استان یزد نیز در دست اقدام است و امیدواریم با ثبت ملی آثار بتوانیم از تخریب آن ها جلوگیری کنیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1