طی مراسمی که به مناسبت هفته ملی کودک صورت گرفت:

از دو عروسک بومی و کتاب تکه و تکه چی رونمایی شد

13 اکتبر 2015 - 11:30 dsfr.ir/r2813

مراسم رونمایی از دو عروسک بومی و کتاب تکه و تکه چی

عروسک های "بازبازک" و "دهتولوک" و کتاب "تکه و تکه چی" در هفته ملی کودک و طی مراسمی با حضور سیدمحمد بهشتی رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری رونمایی شدند.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری لیلا کفاش زاده رییس دفتر کودک و نوجوان پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اعلام این خبر خاطرنشان ساخت که عروسک دهتولوک با شماره 1101 و عروسک بازبازک با شماره 1095 در فهرست میراث ناملموس ثبت شدند.

عروسک "بازبازک" از استان خوزستان عروسکی دارای مفصل متحرک است که از زمان های قدیم توسط مادران برای کودکان ساخته می شد. بدنه اصلی عروسک از شاخ های نی بومی خوزستان است که توسط نخ به حرکت در می آید. "بازبازک" به معنای بازیدن یا همان بازی کردن است. از این عروسک در مراسم شادی و عروسی و یا تولد نوزادان و دیگر جشن ها همراه با نواختن موسیقی محلی استفاده شود.

عروسک "دهتولوک" متعلق به بومیان روستاهای جزیره قشم استان هرمزگان است. این عروسک که فقط با پارچه ساخته می شود و از ساختار ساده ای برخوردار است در زمان های قدیم توسط مادربزرگ ها و مادرها ساخته می شد و در شب های دراز جزیره به همراه آنان برای کودکان قصه گفته می شد.

بنا به این گزارش سیدمحمد بهشتی در مراسم رونمایی از این عروسک ها و کتاب تکه و تکه چی از افرادی که در طول سالیان برای زنده نگه داشتن این آداب و رسوم و همچنین میراث ناملموس زحمت کشیده اند، تشکر و قدردانی کرد. بهشتی با اشاره به اینکه فرهنگ از ابعاد گسترده و نامحدودی برخوردار است، اقدام ها و فعالیت های افراد و نهادها و موسسه ها برای زنده نگهداشتن آداب و سنن گذشته را به اقدامات چریکی تشبیه کرد که به نجات فرهنگ منجر می شود.

کتاب تکه و تکه چی، قاصدان بهار، آیین بهاری تکه گردانی در آذربایجان به قلم پوپک عظیم پور تبریزی به رشته تحریر درآمده و توسط انتشارات پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری منتشر شده است. این کتاب به آیین پیش بهاری تکه گردانی متعلق به قوم آذری می پردازد که یکی از شادترین آیین هایی است که از سالیان گذشته و در آستانه بهار در آذربایجان برگزار می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 8 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1