موافقت با انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه پس از 4 ماه بررسی

13 اکتبر 2015 - 14:10 dsfr.ir/s333p

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه مضرات انتقال آب رودخانه زاب به دریاچه ارومیه در برابر مزایای آن ناچیز است گفت: پس از 4 ماه بررسی کارشناسی موافقت سازمان به ستاد احیا ابلاغ شد.

فرهاد دبیری با بیان این مطلب افزود: پرونده انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه حدود 4 ماه است که در دفتر ارزیابی سازمان محیط زیست توسط کارشناسان و متخصصان در حال بررسی است.

به گفته وی، پس از بررسی های انجام شده، کارشناسان به این نتیجه رسیده ‌اند که هر طور شده بایستی آب به دریاچه ارومیه برسد و یکی از بهترین مسیرها برای این پروژه، انتقال آب از رودخانه زاب است.

معاون طبیعی سازمان محیط زیست اظهار داشت: اما بر اساس نظر کارشناسان محیط زیست در اجرای این پروژه بایستی اصلاحات و تغییراتی انجام می شد که خوشبختانه مجریان این طرح این اصلاحات را در نظر گرفته و بر اساس مصوبه کمیسیون ماده 2 سازمان محیط زیست تاییدیه خود را برای انتقال آب زاب به دریاچه ارومیه به ستاد احیای این دریاچه ابلاغ کرد.

دبیری با بیان اینکه مخالفان این پروژه نگران اثرات زیست محیطی انتقال آب در مبداء و مقصد هستند، اظهار داشت: به همین دلیل محیط زیست نیز 4 ماه با این پروژه مخالفت کرده بود، اما در نهایت با در نظر گرفتن تغییرات به این نتیجه رسیدیم که راهی به جز این پروژه برای احیای دریاچه ارومیه وجود ندارد.

وی تاکید کرد: البته قطعا چنین پروژه هایی اثرات منفی بر محیط زیست خواهد داشت، اما با در نظر گرفتن نتایج مثبتی که انتقال آب زاب برای دریاچه ارومیه خواهد داشت، به این نتیجه می رسیم که اثرات منفی این پروژه ناچیز است و در ازای مزایای آن می توان آن ها را نادیده گرفت.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1