حفظ ارزش های تاریخی اشیا موزه ای با روش شماره گذاری

20 مهر 1394 - 14:10 dsfr.ir/a73ts

تمامی موزه ها نیازمند یک سیستم شماره گذاری واحد هستند تا علاوه بر مستندنگاری ارزش های تاریخی، علمی و زیبایی شناسی اشیا حفظ شود.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، فاطمه علی میرزایی کارشناس پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری این مطلب را در  نشست تخصصی «ثبت، شماره بندی و لیبل گذاری آثار موزه ای» که در موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد مطرح کرد.

او افزود: یکی از ضروریات شماره گذاری در کنار بحث مستندنگاری، پیروی از استانداردها و شیوه نامه های مورد پذیرش توسط اغلب مراکز موزه ای و شورای بین المللی ایکوم در خصوص رعایت مبانی حفاظتی شماره گذاری آثار است.

علی میرزایی تصریح کرد: استفاده از روش های نصب و درج شماره بر روی شئ بدون ایجاد هرگونه آسیب به آن موجب یکپارچکی و همگون سازی شیوه های بکار گرفته شده در موزه ها می شود. به گفته وی، ماهیت خاص و ویژه این آثار می طلبد تا علاوه بر اینکه روش های پایدار و قابل اطمینانی برای هویت بخشی آن ها بکار رود، ارزش های تاریخی، علمی و زیبایی شناسی آن ها خدشه دار نشده و در صورت لزوم بدون آسیب فیزیکی به شئ،قابل حذف و برگشت پذیر باشد.

این پژوهشگر تصریح کرد که تعاریف و حداقل استانداردهایی باید در انجام این امر مورد توجه قرار گیرد که مستلزم شناسایی شیوه های عمومی و اختصاصی ویژه شماره گذاری انواع آثار با جنسیت های مختلف است.

در ادامه محسن حقگو کارشناس مستندنگاری موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک با بیان اینکه شماره گذاری آثار موزه ای یکی از اولین فرآیندهای مرتبط با ثبت و مستندنگاری این آثار است تصریح کرد: این فرآیند از دو منظر کلی قابل بررسی است. وی با بیان اینکه اولین بخش از فرآیند شماره گذاری، طراحی یک سیستم شماره گذاری استاندارد و یکسان برای تمامی آثار یک موزه است خاطرنشان ساخت که همه موزه ها نیاز به یک سیستم مستندنگاری و مدیریت اطلاعات آثار دارند و این شماره ها به راحتی و دقت امکان ارجاع دهی متقابل بین سوابق و داده های مرتبط با اثر را می دهند.

به گفته این کارشناس، بازیابی آثار در میان انبوهی از آثار مشابه تنها از طریق یک سیستم شماره گذاری صحیح و استاندارد ممکن است که این سیستم ها در موزه های مختلف با توجه به مجموعه ها و نیازهای هریک می توانند اندکی متفاوت باشند اما همه از اصولی ثابت پیروی می کنند.

به گفته او، پیروی از روندی یکسان و یکنواخت برای تمام آثار، ارائه اطلاعات صریح و کاربردی در مورد اثر، قابلیت هماهنگی با گسترش مجموعه در درازمدت از ضروریات یک سیستم شماره گذاری استاندارد است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1