تالاب جازموریان احیا می شود

6 اکتبر 2015 - 14:40 dsfr.ir/pd8us

تالاب جازموریان احیا می شود
خبرگزاری مهر
تالاب جازموریان

احیای تالاب جازموریان یکی از برنامه های پیش بینی شده استان در برنامه ششم توسعه است و باید کارهای مطالعاتی و اعتبارات مرتبط با آن انجام شود.

" علیرضا رزم حسینی، استاندار کرمان"

علیرضا رزم حسینی در نشست کارگروه مقابله با ریزگردها در محل استانداری کرمان افزود: جلسات کارگروه ریزگردهای استان مرتب تشکیل شده و از نتایج مثبت آن پیگیری بحث ملی شدن تالاب جازموریان است.

وی ادامه داد: سعی می کنیم توجه هیات دولت را به قسمت جنوب شرق کشور جلب کنیم و در سفر پنجشنبه رییس سازمان حفاظت محیط زیست به کرمان مسئله تالاب از نزدیک بررسی می شود.

استاندار کرمان بیان کرد: معاون عمرانی استاندار با همکاری منابع طبیعی، آب منطقه ای، محیط زیست و سایر دستگاه های موثر کارگروه مطالعاتی تشکیل داده و بررسی اولیه را انجام و طرحی را ارائه کنند تا طی یک ماه آینده کلیات آن را به هیئت دولت ببریم.

وی با اشاره به طرح های در نظر گرفته شده برای احیای تالاب جازموران افزود: تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز و حتی چاه های مجاز در حوزه جازموریان باید با کار فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی بررسی و از چند چاه برای احیای تالاب استفاده شود.

رزم حسینی اظهار کرد: در حوزه آب تجمیع کردن آب های سطحی و سیلاب ها و هدایت آن به سمت تالاب جازموریان می تواند یکی از طرح ها ی احیای تالاب باشد.

وی با بیان اینکه یکی از پروژه های مهم ما، کنترل ریزگردها در جنوب کرمان و منطقه جازموریان است گفت: باید مدیران کل از طریق وزارتخانه های مربوطه پیگیری کرده و حساسیت مسئله را به دولت منتقل کنند.

مدیرکل امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور هم در این نشست گفت: شعار سال جاری سازمان ملل امنیت غذایی در گرو خاک سالم عنوان شده و چالش جهانی بحث بیابان زایی، کمبود آب شیرین و تغییر اقلیم است و باید خود را برای این مسائل آماده کنیم.

عباس کارگر با اشاره به تغییر اقلیم تالاب جازموریان در جنوب استان کرمان بیان کرد: باتلاق جازموریان با 330 هزار هکتار وسعت، عرصه وسیعی است و حوزه آبخیز آن بیش از 6 میلیون هکتاری را شامل می شود.

وی اظهار کرد: در باتلاق جازموریان گیاهان خوش خوراک و درجه یک داریم و امیدواریم این نشست منجر به تشکیل کارگروه ملی باتلاق جازموریان مانند کارگروه ملی دریاچه ارومیه شود. وی گفت: باتلاق جازموریان فقط بحث جنوب کرمان، جازموریان و شهرستان قلعه گنج نیست بلکه به استان های زیادی مربوط می شود.

مدیرکل امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار کرد: اگر جازموریان را رها کنیم، تبدیل به تهدید خواهد شد و در صورتی که بحث باتلاق جازموریان پیگیری شود، تبدیل به فرصت و اقتصاد منطقه شکوفا خواهد شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1