سلطانی فر؛

صنعت گردشگری عامل کلیدی در پیشرفت اجتماعی و اقتصادی است

28 سپتامبر 2015 - 15:40 dsfr.ir/5x7pb

برای استفاده از ظرفیت های حوزه گردشگری، مقصدسازی و افزایش سهم بازار گردشگری در مقاصد مختلف كشور نقش تعیین كننده ای دارد و رسیدن به این هدف مستلزم همكاری همه دستگاه ها و سازمان های دولتی و بخش های مختلف خصوصی و آحاد جامعه فعال در ابعاد یاد شده است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری صبح امروز 6 مهرماه با حضور در همایش علمی و بین المللی روز جهانی گردشگری، برنامه ها، اهداف و سیاست های این دستگاه را در حوزه گردشگری تشریح کرد.

متن کامل سخرانی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را در ادامه می خوانید.

"بسم ا...الرحمن الرحیم

احترام و خیرمقدم خود را نسبت به میهمانان ارجمند شرکت کننده در همایش علمی یک میلیارد گردشگر، یک میلیارد فرصت ابراز نموده و اظهار امیدواری می نمایم که این همایش بتواند نتایج مثبت و مفیدی را در روند رو به رشد صنعت گردشگری در پی داشته باشد.

پیش از هر سخنی مایلم از رویدادی بزرگ، و حماسه ای ماندگار یاد کنم که همه عظمتش را مدیون فداکاری و از جان گذشتگی جوانان برومند و سلحشور ماست: دفاع مقدس و حماسه 8 سال ایثار و فداکاری که در هفته جاری در آغاز سالگرد آن هستیم و همچنین یاد و نام حماسه آفرینان شکست حصر آبادان را گرامی می دارم.

ارتحال جانگداز حدود 2000 نفر از حجاج بیت الله الحرام در فاجعه منا در روز عید سعید قربان که متأسفانه تا این لحظه حدود 170 نفر از هموطنان مان نیز در بین این جانباختگان هستند به محضر حضرت بقیه ا... (عج)، مقام معظم رهبری، و ملت شریف ایران تسلیت گفته و از خداوند متعال برای درگذشتگان، رحمت و مغفرت الهی و برای بازماندگان آن ها صبر و اجر و شکیبایی مسئلت نموده و امیدوارم بقیه حجاج عزیز ایرانی سلامت به کشور باز گردند.

گردشگری به عنوان کلید توسعه، رفاه و موفقیت در بسیاری از کشورها و یکی از عمده ترین فعالیت های تجاری جهان است. صنعت گردشگری به دلیل افزایش روزافزون مقاصد گردشگری و سرمایه گذاری های انجام شده در این مناطق، تبدیل به عاملی کلیدی در پیشرفت اجتماعی و اقتصادی از طریق ایجاد مشاغل و تشکیلات اقتصادی و درآمدهای حاصله از توسعه زیرساخت ها شده است؛ حتی شوک های گاه و بی گاه، این رشد بی وقفه را متوقف نکرده است. توسعه گردشگری، به ویژه در کشورهای کمتر توسعه یافته، عامل مؤثری در مقابله با فقر، کاهش بیکاری و باعث رونق اقتصادی و افزایش رفاه اجتماعی می شود. صنعت گردشگری نوعی سرمایه گذاری غیرمستقیم خارجی است و در کلیه بخش های اقتصادی، اثرات توسعه ای دارد.

شعار روز جهانی گردشگری امسال "1 میلیارد گردشگر، 1 میلیارد فرصت" شعار هوشمندانه ای است که باعث توجه بیش از حد به اثرات گردشگری در توسعه می شود. این شعار در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، هر گردشگر یک فرصت برای آشنایی با ایران انتخاب شده است. فرصت هایی که باید قدر دانسته و نهایت استفاده را از آن برد. یک میلیارد گردشگر یعنی ظرفیت  عمیق و روزافزون صنعت گردشگری که می تواند برخی از ضروری ترین هدف های حال حاضر را از جمله رشد اجتماعی-اقتصادی، توسعه فراگیر و حفاظت از محیط زیست متبلور نماید، فرصت هایی نظیر ایجاد اشتغال که یکی از نیازهای اساسی کشور ماست. آنچه که این موتور مولد را از سایر بخش های اقتصادی متمایز می سازد، ظرفیتی است که صنعت گردشگری در تحقق اهداف و آرمان های متعالی انسانی در خود دارد. قابلیتی که در هیچ یک از صنایع دیگر وجود ندارد. مشارکت پویا و پیوسته هر گردشگر در فرآیند گردشگری بین المللی، در دستیابی به اهداف مختلف نقش تعیین کننده ای دارد. بر اساس گزارش unwto در سال 2014 تعداد گردشگران به یک میلیارد و 200 میلیون نفر رسیده و گردش مالی حاصله به یک تریلیون و 245 میلیارد دلار در سال رسیده است و طبق پیش بینی های این سازمان در سال 2020 به یک میلیارد و 600 میلیون نفر و در 2030 به یک میلیارد و 800 میلیون نفر خواهد رسید.

بر اساس سند چشم انداز 20 ساله، سهم ایران از شمار گردشگران جهانی از 9 صدم درصد در سال 83 به 1/5 درصد در سال 1404 سال پایانی چشم انداز افزایش یابد، یعنی حدود 20 میلیون نفر گردشگر در سال 1404. این در حالی است که علیرغم ظرفیت های بالای تاریخی، فرهنگی و طبیعی و تنوع اقلیمی و وجود جاذبه های ملموس و ناملموس متعدد، گردشگری ایران در فاصله سال های 83 تا 92 از رشد قابل قبولی برخوردار نبوده است و از اهداف چشم انداز 20 ساله توسعه عقب هستیم. برای استفاده از ظرفیت پیش گفته، مقصدسازی و افزایش سهم بازار گردشگری در مقاصد مختلف کشور نقش تعیین کننده ای دارد و رسیدن به این هدف مستلزم همکاری همه دستگاه ها و سازمان های دولتی و بخش های مختلف خصوصی و آحاد جامعه فعال در ابعاد یاد شده است.

به نتیجه رسیدن سیاست فعال جمهوری اسلامی ایران در عرصه دیپلماسی و حل پرونده هسته ای ایران در برابر 6 قدرت برتر جهان موجب شده است که گردشگری ایران از جمله بخش هایی باشد که از امکان رشد روزافزونی برخوردار باشد، به طوری که روند ورود گردشگران در دو سال اول کار دولت تدبیر و امید، با شتاب فزاینده ای مواجه شده است. طبق آخرین آمار سازمان جهانی گردشگری، در سال 2014 سهم ایران از گردشگران خارجی حدود 5 میلیون و 44 هزار گردشگر بوده است که رشد متوسط سالانه 12 درصدی را در دو سال گذشته نشان می دهد. این روند برای اولین بار ایران را در ردیف 47 کشور برتر از لحاظ گردشگر ورودی در دنیا قرار داده است. این در حالی است که روند رشد گردشگری در قاره آسیا سالانه 5/0% و در جهان 6/4% بوده است.

با رویکرد دولت تدبیر و امید در توسعه گردشگری و تأکید مقام معظم رهبری در بند 50 سیاست های ابلاغی برنامه ششم توسعه مبنی بر افزایش تعداد ایرانگردان خارجی با رویکرد توسعه پایدار برنامه ششم توسعه به 5 برابر، حکایت از قرار گرفتن گردشگری به عنوان یکی از محورها و ارکان توسعه کشور است. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با برنامه ریزی پیگیری برنامه های متعدد اقدامات ذیل را در طول یک سال گذشته و در جهت توسعه گردشگری به انجام رسانده است:

1- اصلاح و تصویب آئین نامه ایجاد، تکمیل، درجه بندی و نرخ گذاری تأسیسات گردشگری و نظارت بر آن ها در دولت یازدهم بعد از 25 سال.
2- تهیه بسته پیشنهادی سرمایه گذاری در بخش گردشگری کشور با بیش از 1300 پروژه و 25 میلیارد دلار
3- افزایش مدت زمان روادید فرودگاهی از 15 روز به 30 روز
4- تصویب و ابلاغ راه اندازی ویزای الکترونیک توسط هیئت دولت
5- اجرای طرح آموزش و توانمندسازی نیروی انسانی برای اولین بار در دولت یازدهم با پوشش حدود 16000 نفر
6- ایجاد نمایندگی های اطلاع رسانی و جذب گردشگر با استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی گردشگری در 11 کشور هدف که تا پایان سال 1394 به 25 کشور خواهد رسید.
7- اختصاص منابع صندوق توسعه ملی برای تکمیل هتل ها، تأسیسات گردشگری و برنامه ریزی برای تأمین اماکن اقامتی مناسب برای سطوح مختلف درآمدی
8- فعال نمودن توریست کارت توسط دو بانک داخلی
9- تصویب دستورالعمل ساماندهی ورود گردشگران عراقی به ایران و تفاهم چگونگی اجرای آن با مسئولین دولت عراق
10- تعریف برنامه عمل برای بازارهای هدف گردشگری در 40 کشور با اولویت بالا در برنامه جامع گردشگری
11- تولید بسته سفرهای تلفیقی استان ها شامل استان های اصفهان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و یزد برای ساماندهی زمانی و مکانی گردشگری داخلی
12- برنامه ریزی به منظور برندسازی گردشگری حلال ایران در میان جامعه مسلمانان جهان
13- تهیه دستورالعمل احداث اقامتگاه های بوم گردی در راستای توسعه فعالیت های طبیعت گردی
14- فعال نمودن سیم کارت گردشگری
15- تهیه و تولید دستورالعمل مشاور سفر حاوی توصیه ها و مقررات سفر به ایران برای گردشگران خارجی
16- تصویب و ابلاغ دستورالعمل فعالیت گردشگری در فضای مجازی
17- پیگیری تهیه برنامه جامع گردشگری کشور که امیدواریم همزمان با مراحل تدوین و تصویب برنامه پنج ساله ششم به تصویب مراجع ذیربط قانونگذاری برسد."

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1