گمانه زنی برای جلوگیری از تخریب بیشتر یک تپه 6000 ساله

28 سپتامبر 2015 - 13:00 dsfr.ir/cb0e2

گمانه زنی برای جلوگیری از تخریب بیشتر یک تپه 6000 ساله
اغلان تپه در یکی از روستاهای دهستان رامجین شهرستان ساوجبلاغ استان البرز قرار دارد
دنیای سفر

گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم اغلان تپه شهرستان ساوجبلاغ با قدمت 6000 سال و همچنین جلوگیری از تخریب بیشتر آن شروع شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری یدالله حیدری باباکمال سرپرست هیات باستان شناسی امروز "دوشنبه" با اعلام این خبر گفت: از شمال این تپه جاده آسفالته آغچه حصار-اغلان تپه می گذرد.

به گفته او خانه های مسکونی سمت شمال، شمال غرب و شمال شرق و زمین های کشاورزی سمت جنوب و غرب تپه آسیب زیادی را به عرصه و حریم تپه وارد آورده است. با توجه به آنچه گفته شد تعیین عرصه و حریم تپه اغلان و تپه آغچه حصار برای جلوگیری از تخریب و حفظ تپه از آسیب های موجود لازم و ضروری به نظر می رسد.

او با اشاره به شروع گمانه زنی از سمت جنوب تپه تاکید کرد: این تپه از فرهنگ سفال خاکستری هزاره اول پیش از میلاد برخوردار است که با فرهنگ هزاره اول خوروین و تپه حصار دامغان قابل مقایسه است.

این باستان شناس همچنین از مشاهده سفال های هزاره های سوم و چهارم پیش از میلاد بر روی این تپه باستانی خبر داد.

او اهداف دیگر این گمانه زنی را مشخص کردن گستردگی این اثر تاریخی در ادوار گذشته و ارایه برنامه های باستان شناسی آتی اعلام کرد. حیدری باباکمال گفت: به همین منظور کمانه زنی به ابعاد 1.5 در 1 متر و با در نظر داشتن اصول سیستماتیک کاوش در تپه ایجاد شد که پس از انجام گمانه زنی و بر اساس نتایج حاصله خط عرصه تعیین خواهد شد.

این باستان شناس در رابطه با روش کاوش گفت: ابتدا و پیش از ایجاد گمانه ها با تهیه عکس هوایی و بررسی وضعیت توپوگرافی تپه مطالعه شد و سپس با در نظر گرفتن جوانب تپه، موقعیت و شواهد بصری عرصه ظاهری تپه گمانه ها در خارج از عرصه با فاصله متناسب 5 تا 10 متر از عرصه ظاهری و حریم درجه 1 تپه و با فاصله طولی حدود 30 متر از یکدیگر انتخاب شده است.

گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم اغلان تپه که با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از نیمه شهریور شروع شده است تا نیمه مهر ماه سال جاری ادامه دارد.

گفتنی است اغلان تپه در یکی از روستاهای دهستان رامجین از بخش چهارباغ شهرستان ساوجبلاغ استان البرز قرار دارد که به شماره 10834 به ثبت ملی رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1