خروج دام های اهلی تا شعاع 10 کیلومتری زیستگاه های حیات وحش در زنجان

29 سپتامبر 2015 - 10:40 dsfr.ir/q31us

رئیس روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان با اشاره به اینکه بیش از 96 رأس کل و بز بخاطر شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک تلف شدند از واکسیناسیون همه دام‌های منطقه شکار ممنوع خرمنه‌سر خبر داد.

رئیس روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان با اشاره به اینکه بیش از 96 رأس کل و بز بخاطر شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک تلف شدند از واکسیناسیون همه دام‌های منطقه شکار ممنوع خرمنه‌سر خبر داد و افزود: دادم‌های اهلی تا شعاع 10 کیلومتری زیستگا‌ها اجازه تردد ندارند.

امجد باقری با بیان اینکه طاعون نشخوارکنندگان کوچک از هشت شهریور در استان زنجان و در منطقه شکار ممنوع خرمنه‌سر طارم در دربند بهبهان مشاهده شد، گفت: پنج لاشه در آن روز یافت شد، یکی از لاشه‌ها که در حضور محیط‌بانان تلف شده بود شبانه به زنجان انتقال داده شد و حیوان را دو صبح 9 شهریور تحویل دامپزشکی استان زنجان دادند، بعد از آزمایش‌ها و نمونه‌برداری‌های انجام شده در این استان و بررسی علائم و نشانه‌ها و تشخیص آنها این بود که این بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک موسوم به ppr است. ولی به آن اکتفا نکردند و نتیجه آزمایش و نمونه را به تهران هم فرستادند.

وی با بیان در تاریخ 12 شهریور، تهران طی نامه‌ای به اداره حفاظت محیط زیست استان زنجان، تایید کرد که این بیماری نشخوارکنندگان کوچک است، افزود: بلافاصله اکیپ‌های محیط زیستی استان زنجان به محل اعزام شدند و یک جلسه کمیته اضطراری مخاطرات زیست‌محیطی در استان با حضور کل مدیران دستگاه‌های اجرایی در 10تاریخ شهریور تشکیل شد تا خط‌ مشی‌ها و تبیین راهکارهای لازم برای پیشگیری گسترش بیماری صورت گیرد، وظایف دستگا‌ه‌ها در آن جلسه مشخص شد، به طوریکه اداره حفاظت محیط زیست پایش و کنترل منطقه را برعهده گرفت، دامپزشکی موظف شد راه‌های حاشیه و داخل منطقه را در مقابل این بیماری واکسینه کند ، منابع طبیعی نیز خروج دام تا شعاع 10 کیلومتری را برعهده گرفت و بعضی دستگاه‌های دیگر مثل هلال‌احمر هم وظایف پشتیبانی را برعهده گرفتند.

رئیس روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان با بیان اینکه منطقه شکار ممنوع خرمنه‌سر نزدیک 70 هزار هکتار است و شامل چهار دربند بزرگ دربند ده‌بهار، باتلور، جمال‌آباد و پاسار است، ادامه داد: بخش اعظم کل و بزهای منطقه در دربندهای باتلر و جمال‌آباد است و خوشبختانه تنها در دربند ده‌بهار شاهد این تلفات بودیم. در این دربند نزدیک 200 رأس کل و بز سرشماری شده است که براساس پایش‌ها و اقدامات صورت گرفته تاکنون بیش از 96 رأس کل و بز در آنجا تلف شده‌اند و امیدواریم با اقدامات و پایش‌های صورت گرفته در سه دربند دیگر این درگیری با این بیماری مهلک و کشنده ایجاد نشود.

وی با اشاره به اینکه محیط‌بانان از ابتدای وقوع این بیماری در منطقه حضور دارند و به ضدعفونی آبشخورها، آهک‌پاشی اطراف، مرزهای گذر این حیوانات اقدام می‌کنند و لاشه‌های پیدا کرده را با آتش‌زدن و استریله‌کردن محل، منطقه را پاکسازی می‌کنند تا حیوان دیگری مبتلا نشود، اظهارکرد: بعد از وقوع این اتفاق علاوه بر این منطقه که در اولویت بود، واکسیناسیون دام‌های همه مناطق شروع شد و منابع طبیعی همه دام‌ها را تا شعاع 10 کیلومتری زیستگاه‌های حیات وحش خارج کرده است و در حال حاضر اجازه تردد دام اهلی را نمی‌دهیم.

باقری با بیان اینکه در این منطقه دام اهلی تلف‌شده مشاهده نشده است، گفت: تلفات دام اهلی نداشتیم همچنین دام اهلی را می‌توان با قرنطینه کردن و واکسینه کردن و دسترسی راحت به آنها مورد پایش قرار داد، اما امکان دسترسی و واکسینه کردن این گونه‌های حساس که به صورت وحشی در طبیعت زندگی می‌کنند، وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه منشأ بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک مشخص نیست، تصریح کرد: زنجان به هفتاد قله اراک راه ندارد که بگوییم از دام‌های آنجا گرفته است، سد منجیل و سفیدرود نیز ارتباط با استان‌ها را قطع کرده و زنجان تنها از طریق رشته کوه‌ها می‌تواند با اردبیل ارتباط داشته باشد که تاکنون این بیماری در اردبیل و ارومیه مشاهده نشده است. بنابراین انتقال این بیمکاری به حیات وحش به واسطه دام‌های اهلی منطقه بوده است.

رئیس روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان با تاکید بر اینکه واکسیناسیون حاشیه و داخل مناطق حفاظت شده و تحت مدیریت اداره محیط زیست استان زنجان در حال انجام است و برخی مناطق هم تمام شده ، افزود: دامداران برای اینکه جامعه را از اضطراب درآورند و جلوی شیوع بیماری را بگیرند باید با دامپزشکی و محیط زیست و منابع طبیعی درمورد واکسیناسیون به‌موقع دام‌ها همکاری داشته باشند تا خود به لحاظ اقتصادی ضرر نکنند.

جبران خسارتی که به حیات وحش وارد می‌شود به این راحتی‌ها نیست

وی با بیان اینکه اگر دام اهلی از بین برود امکان جبران خسارت آن وجود دارد اما جبران خسارتی که به حیات وحش وارد می‌شود به این راحتی‌ها نیست، اظهار کرد: نزدیک 17 سال است که این منطقه شکار ممنوع شده و در ابتدای این اقدام تنها 25 رأس کل و بز وجود داشت و طی این سال‌ها به نزدیک یکهزار و خورده‌ای رسیده است. این امر به راحتی و آسانی به دست نیامده بلکه حاصل تلاش شبانه‌روزی محیط‌بانان و صرف بودجه دولتی بوده است و نباید با بی‌احتیاطی‌های شخصی و عدم واکسیناسیون دام‌ها توسط دامدارها میلیاردها تومان هزینه برای جبران خسارت حیات‌وحش صرف شود.

باقری با بیان اینکه اگر کل و بزهای منطقه از بین برود، 10 ها برابر پول خرید واکسن را باید برای احیای این گونه‌ها صرف کنیم، افزود:

حال که اعلام می‌شود واکسن به قدر کافی وجود ندارد، چاره چیست؟ آیا باید تسلیم شویم و تلاشی برای تهیه آن نداشته باشیم.

رئیس روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان با تاکید بر اینکه به هم خوردن تعادل حیات وحش یک منطقه عوارض بسیاری دارد، گفت: آنجا زیستگاه حساسی برای پلنگ است اگر کل و بزها بمیرند و تمام شوند پلنگ چه باید بخورد، بالطبع برای تغذیه سراغ دام‌های اهلی می‌رود و حتی تهدیدی برای انسان‌ها نیز شمرده می‌شود. امروزه دنیا به سمتی رفته که جایگاه ویژه‌ای برای حیات وحش تعریف کرده و در این شرایط اگر ما به سمتی برویم که بگوییم چون واکسن نداریم، حیات وحش در خطر انقراض می‌افتد، توجیه خوبی نیست.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1