کهن ترین مناره آجری فریمان توسط پژوهشگران آلمانی بررسی شد

26 سپتامبر 2015 - 13:00 dsfr.ir/hh522

پژوهشگران و باستان شناسان آلمانی و تاجیکستانی کهن ترین مناره آجری ایران را در شهرستان فریمان مورد بررسی قرار دادند.

به گزارش روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی یک گروه از پژوهشگران و محققین آلمانی و تاجیکستانی که جهت انجام پروژه تحقیقاتی و تاریخی به ایران سفر کرده بودند از محوطه باستانی سنگ بست فریمان بازدید و از نزدیک با این مجموعه  باستانی مهم که در بر گیرنده تنها آثار بر جای مانده از دوران غزنویان در خاک کنونی ایران است آشنا شدند.

در این بازدید دکتر «لورانز کورن» استاد شرق شناسی دانشگاه بامبورگ آلمان و دکتر «الیاسف» عضو آکادمیک باستان شناسی تاجیکستان به همراه عده ای دیگر از دانش پژوهان خارجی با حضور در  سنگ بست فریمان به بررسی «میل ارسلان» به عنوان كهن ترین مناره آجری ایران و سایر آثار محوطه تاریخی سنگ بست پرداختند.

در این بازدید دکتر لورانز کورن محوطه تاریخی سنگ بست فریمان را از مهم ترین محوطه های تاریخی خاورمیانه بر شمرد که می تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی از دوران غزنویان و ماقبل آن را در اختیار قرار دهد. دکتر کرون گفت: سنگ بست از آن جا که محل تلاقی راه های کاروان رو بین شهرهای تاریخی مرو، نیشابور، هرات و بخارا واقع شده در عرصه تجاری و بازرگانی نیز نقش مهمی داشته است.

این استاد دانشگاه که  هنر اسلامی در آلمان تدریس می کند، ضمن درخواست انجام کاوش های باستان شناسی در سنگ بست به خصوص بقایای مسجد ارسلان اقدامات اخیر میراث فرهنگی را در احیاء و معرفی آن بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت ما نتایج تحقیقات مان را به صورت مقاله منتشر خواهیم کرد که این باعث شناخت بیشتر محوطه تاریخی سنگ بست در جهان خواهد شد.

دکتر الیاسف نیز که از دیدن قدمت و شیوه معماری و مهندسی میل و مقبره ارسلان جاذب و 13 هکتار محوطه تاریخی  سنگ بست بسیار خوشحال شده بود این آثار را متعلق به تمام جهان توصیف کرد و گفت: «سنگ بست» در در دوران مختلف تاریخی نقش مهمی در بازرگانی خراسان بزرگ داشته است، از این رو شایسته است بi صورت ویژه به آن نگاه شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان فریمان نیز در این خصوص گفت: این گروه از محققین همچنین از تصاویر اماکن مهم گردشگری فریمان که در محل مقبره ارسلان به نمایش گذاشته شده بازدید کرده و با سایر جاذبه های تاریخی و طبیعی فریمان که توضیحات آن به دو زبان فارسی و انگلیسی آمده است نیز آشنا شدند. طی 4 ماه گذشته، 48 نفر از محققین اروپایی از محوطه تاریخی سنگ بست فریمان که در 35 کیلومتری از شهرهای فریمان و مشهد واقع شده است بازدید كرده اند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1