مدرسه 100 ساله صداقت تهران نفس های آخر را می کشد

23 سپتامبر 2015 - 11:00 dsfr.ir/9a0py

در آستانه سال تحصیلی تازه، مدرسه نور و صداقت که از آموزشگاه های کهن شهر تهران است با دیرینگی نزدیک به 100 سال به دست فراموشی سپرده شده و واپسین تلاش خود را برای زنده ماندن می کند.

به گزارش سفرنویس؛ مدرسه یاد شده در اوایل دوران پهلوی اول توسط میرزا نورالله و میرزا جالینوس حکیم (از برزگان دین کلیمی) ساخته شده بود، گذشتگان او به نام حکیم حق نظر پزشک خصوصی ناصرالدین شاه قاجار بودند.

در آغاز سال های فعالیت مدرسه ثبت نام رایگان و با توزیع پول و سایر هدایا مانند لباس به دانش آموزان نیازمند و قشرهای کم درآمد، بود.

مدرسه به ظاهر برای بالا بردن سطح دانش و رفع نیازهای آموزشی فرزندان خانواده های یهودی ساکن محله عودلاجان بنا شده بود، اما از همان آغاز فعالیت، هدف میسیونری پروتستان های انگلیس از ایجاد مدرسه نور صداقت، ترک دین موروثی و کشاندن تدریجی خردسالان به آیین مسیحیت بود. اما به سبب فعالیت های مدارس آلیانس اسراییلیت (اتحاد) از سوی جامعه جهانی یهود در ایران، پایه گذاری مجتمع فرهنگی اوتصر هتورا و ایجاد مدارس گنج دانش و … باعث آن شد میسیونری پروتستان مدرسه صداقت را منحل اعلام کند، زیرا در این مدت حتی یک نفر حاضر نشد که دین خودش را ترک کند.

از دانش آموختگان به نام مدرسه می توان به نام آوران زیر اشاره کرد؛ پروین دولت آبادی شاعر و از بنیان گذاران شورای کتاب کودک، دکتر روح الله سپیر، موسس و بنیانگذار بیمارستان خیریه سپیر، مهندس جهانگیر بنایان، موسس دانشکده معماری دانشگاه تهران و هارون (پرویز) یشایایی، رییس پیشین انجمن کلیمیان و تهیه کننده سینما با فیلم های همچون؛ اجاره نشین ها، ناخدا خورشید، هامون، کیمیا و …

به مرور زمان در سال های 1340 بخش غربی ساختمان مدرسه ویران و با ایرانیت به صورت انبار در آمد و حیاط بخش شرقی نیز به صورت روباز انبار تغییر کاربری داد و مدرسه به نام انبار «عاج» شهره شد و خانواده سرایدار در عمارت باقی مانده در شمال شرقی ملک ساکن شدند.

یکی از بزرگ ترین آتش سوزی های پایتخت، ساعت 16 و 48 دقیقه روز سه شنبه 23 مرداد 1386 در انبار عاج یا همان مدرسه قدیم حادث شد و بخشی از آن ویران و در آتش سوخت.

اکنون پرسش این است که آیا شهرداری و سازمان میراث فرهنگی اقدام به خرید و مرمت این مدرسه می کنند؟ تا شاید یادمان شکست میسیونرهای انگلیسی در محله عودلاجان برای همیشه در حافظه تاریخی مردم ایران حفظ شود؟ مدرسه ای که دیرینگی آن نزدیک به 100 سال است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
6 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1