مراسم بزرگداشت روز جهانی لایه ازون برگزار شد

21 سپتامبر 2015 - 16:40 dsfr.ir/e12ah

مراسم بزرگداشت روز جهانی حفاظت از لایه ازون روز یکشنبه (29 شهریور) با حضور معاون سازمان حفاظت محیط زیست، معاون نماینده مقیم سازمان ملل، نماینده برنامه توسعه صنعتی سازمان ملل، مدیر پروژه حفاظت از لایه ازون و جمعی از دست اندرکاران این بخش در سازمان محیط زیست برگزار شد.

به گزارش ایرنا، سازمان ملل شعار امسال روز جهانی لایه ازون را "لایه ازون تنها سپر حفاظتی بین شما و پرتو زیانبار فرابنفش" تعیین کرده است.

پس از انتشار اخباری مبنی بر کاهش ضخامت لایه ازون در قطب جنوب، اولین بار در سال 1985 نمایندگان 49 کشور جهان در وین گردهم آمدند تا خط و مشی جهانی حفاظت لایه ازون را اتخاذ و زمینه را برای همکاری های علمی و فنی فراهم کنند که در نهایت به تصویب کنوانسیون وین با 21 ماده و 2 الحاقیه انجامید.

در همین راستا پس از گزارش تکان دهنده گروه تحقیقاتی حفره ازون در قطب جنوب و احساس لزوم تدابیر شدیدتر در سال 1987 پروتکل مونترال توسط 46 کشور جهان پذیرفته شد که مهم ترین اهداف آن ارایه فهرست کامل مواد کاهنده لایه ازون، تدوین برنامه زمانی برای کاهش تدریجی تولید و مصرف مواد کاهنده لایه ازون بود. پروتکل مونترال از موفق ترین معاهدات بین المللی زیست محیطی در سطح جهانی است و دارای بیش ترین عضو در میان سایر معاهدات است.

روز جهانی حفاظت از لایه ازون مصادف با 16 سپتامبر 2015 و برابر با 25 شهریورماه است.

گفتنی است؛ لایه ازون قسمتی از استراتوسفر و حاوی گاز طبیعی ازون O3 است که توانایی جالب توجهی در جذب برخی از فرکانس های اشعه فرابنفش خورشید دارد. این لایه بسیار نازک است به گونه ای که اگر در تروپوسفر متراکم شود، ضخامت آن تنها در حد چند میلی متر می شود. ازون در سال 1913 توسط دو فیزیکدان فرانسوی به نام های شارل فابری و هانری بویسون کشف شد. این لایه با جذب 99.9-95 درصدی پرتو فرابنفش خورشید، موجب ادامه زندگی بر روی کره زمین می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1