توقف ساخت و ساز در تپه ای از دوران نوسنگی

21 سپتامبر 2015 - 10:30 dsfr.ir/7e9cu

گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت با هدف پیشگیری از تهدیدهای احتمالی ناشی از توسعه بافت شهری و جلوگیری از دخل و تصرفات ناشی از فعالیت کشاورزان صورت گرفت.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، سید محمود میراسکندری سرپرست هیأت گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت با بیان این مطلب تصریح کرد که نتیجه مطالعات انجام شده در این محوطه مشخص ساخت، تپه دارای آثاری از دوران نوسنگی تا قرون میانی دوره اسلامی است.

به گفته وی، در پایان برنامه گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی گستره ای به وسعت حدود 4 هکتار برای این تپه در نظر گرفته شد. در میان آثار به دست آمده در این محوطه، سفال های شوشان و سفال های یانیقی در نوع خود قابل توجه هستند.

او تصریح کرد: مطالعات نشان داد که استقرارها در چیاسی از دوران نوسنگی تا عصر آهن به صورت متوالی در شرق تپه شکل گرفته و پس از آن استقرارها به سمت غرب و شمال غرب تپه کشیده شده اند. این طرح با هدف پیشگیری از تهدیدهای احتمالی ناشی از توسعه بافت شهری و جلوگیری از دخل و تصرفات ناشی از فعالیت کشاورزان صورت گرفت.

وی خاطرنشان ساخت که استفاده از روش های نوین پژوهشی از جمله برنامه های مد نظر در انجام مطالعات این تپه باستانی بود که طی مدت زمان اجرای طرح گمانه زنی به انجام رسید. عکس برداری و نقشه برداری هوایی به کمک هلی کوپتر پهپاد برای نخستین بار در لرستان بعد از سال های میانی دهه 1930 میلادی، یعنی زمانی که اریک اشمیت با هواپیمای خود از محوطه های باستانی عکس برداری می کرد، از جمله اقدامات انجام گرفته در این زمینه است.

سرپرست هیأت گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت افزود: پیشنهادات لازم برای ادامه مطالعات در خصوص تپه چیاسی پس از تکمیل گزارش این مرحله از پژوهش ها به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان ارائه می شود.

طرح گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم تپه چیاسی کوهدشت با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1