مرمت بادگیر مسجد تاریخی ملا عبدالخالق یزد

20 سپتامبر 2015 - 16:00 dsfr.ir/1q7eq

بادگیر اثر فرهنگی-تاریخی مسجد ملا عبدالخالق یزد با اعتباری بالغ بر بیست میلیون ریال مرمت شد.

به گزارش روابط عمومی، امور فرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یزد، محسن ذاکری نیا با اعلام خبر مرمت بادگیر مسجد تاریخی ملا عبدالخالق یزد اضافه کرد: اثر فرهنگی-تاریخی مسجد ملا عبدالخالق در محله معروف یوزداران شهرستان یزد و در کوچه حمام بخشاه واقع شده است. در کتب تاریخی، درباره قدمت این بنای ارزشمند آمده است که اساس مسجد متعلق به دوره اتابکان می باشد و البته در عهد زندیه دست خوش تعمیرات شده است.

معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی یزد در تشریح هنر معماری به کار رفته در این بنای تاریخی می گوید: ورودی مسجد ملا عبدالخالق که دارای پلانی مستطیل شکل است در ضلع شرقی آن قرار دارد. دیوارها از خشت و ملات گل ساخته شده اند و پوشش سقف بنا به صورت طاق و تویزه هایی با قوس جناغی می باشد که با سنگ مرمر نورگیرهایی در آن ایجاد نموده اند. محراب مسجد در ضلع جنوبی قرار دارد و در ضلع غربی و شرقی بنا 4 غرفه دیده می شود. 4 غرفه کوچک تر نیز در بالای آن ها وجود دارد که دارای 4 پنجره چوبی است. در ضلع شمالی مسجد نیز 3 غرفه دیده می شود که در بالای این 3 غرفه نیز 1 غرفه قرار دارد.

وی در توضیح عوامل تزئین شده بنا افزود: تزئینات مختصری در محراب این مسجد است. در این محراب 5 طاق نما ایجاد شده که طاق نمای وسطی بزرگ تر و تورفتگی آن بیشتر است و 4 طاق نمای طرفین آن کوچک تر و دارای عمق کمتری هستند. کتیبه ای نیز با عبارت نصر من الله و فتح قریب در سقف محراب گچبری شده است. از خصوصیات بارز این بنا که هنوز هم به عنوان مسجد کاربری دارد، دقت و مهارتی است که در ساخت دیوارها، جرزها و سقف بنا به کار برده شده است.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: برنامه مرمتی بادگیر این مسجد تاریخی شامل اقداماتی نظیر تراشیدن اندود فرسوده، شمشه گیری با کاهگل، اندود کاهگل ته کش و روکش سیمگل و همچنین بندکشی شرفی ها و مرمت پشت بام بوده که در حال حاضر به پایان رسیده است.

گفتنی است؛ بنای مسجد ملا عبدالخالق در مهرماه سال 1381 با شماره ثبتی 6324 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1