ارگ کریم خانی شیراز جلوه گاه فرهنگ و هنر فارس

20 سپتامبر 2015 - 09:00 dsfr.ir/vy3j6

در آستانه روز جهانی جهانگردی و هفته گردشگری نمایشگاهی از فرهنگ و هنر مردم فارس با عنوان نخستین نمایشگاه فارس در یک نگاه برگزار می شود.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، این نمایشگاه با برپایی سیاه چادرهای عشایری و غرفه های صنایع دستی در ارگ کریم خانی در تاریخ 29 شهریورماه تا 2 مهرماه برگزار می شود که در این نمایشگاه غرفه های صنایع دستی از تمامی شهرستان ها در رشته های منبت، قلم زنی، خاتم کاری، بافته های داری، گبه، گره چینی چوب و رندبافی برپا و آثار هنری هنرمندان فارس در معرض دید عموم قرار می گیرد. همچنین با برپایی سیاه چادرهای عشایری غذاهای سنتی، پوشاک سنتی، سوغات محلی، پخت نان محلی به معرفی شهرستان ها می پردازد.

در این نمایشگاه بیش از 50 غرفه به نمایش آداب و رسوم، سوغات و هنرهای سنتی شهرستان های استان فارس می پردازد. همچنین در این نمایشگاه به بهانه ثبت ملی هنر جوک کاری و دسر یخی شیرازی ها (فالوده) غرفه هایی اختصاصی به این دو میراث معنوی فارس اختصاص خواهد یافت و این دو هنر به صورت کاملا تخصصی در نمایشگاه فارس در یک نگاه معرفی می شوند.

گفتنی است ارگ کریم‌خانی، مهم ترین و بزرگ ترین بنای دوران زندیه است که در سال 1180 هجری قمری به دستور کریم‌خان زند ساخته شده است. این ارگ، مرکز حکومتی کریم‌خان و خاندان زند و همچنین محل سکونت آنان بوده است. این ساختمان با زیربنای 4000 متر مربع و در زمینی به گستردگی 12800متر مربع بنا شده است. بخشی از تزئینات این بنا، توسط خاندان قاجار به تهران منتقل شد. این بنا در سال 1351 خورشیدی در فهرست آثار ملی ثبت شد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1