نمایش منبت کاری آباده در ارگ کریم خانی شیراز

19 سپتامبر 2015 - 12:00 dsfr.ir/bm8ub

نمایش منبت کاری آباده در ارگ کریم خانی شیراز
آباده نگین شمال فارس و مهد منبت جهان

همزمان با برپایی نخستین "نمایشگاه تخصصی فارس در یک نگاه" که با هدف معرفی توانمندی ها و ظرفیت های استان فارس در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در شیراز برگزار می شود یکی از منحصر به فرد ترین و شاخص ترین محصولات و تولیدات دست ساز هنرمندان این استان در معرض دید عموم علاقه مندان قرار می گیرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس، در نمایشگاه فارس در یک نگاه 29 شهرستان فارس به ارائه محصولات و دست سازهای صنایع دستی هنرمندان خود خواهند پرداخت که در این میان منبت آباده جلوه گری می کند. علاقه مندان می توانند منبت فارس را در غرفه شهرستان آباده در این نمایشگاه که در ارگ کریم خانی و از فردا گشایش می یابد بینید.

گفتنی است منبت عبارت است از: کنده کاری و برجسته کاری روی چوب بر طبق طرح ها و نقوش مورد نظر. در رشته منبت سنتی جهت ایجاد نقوش از چوب هایی با بافت ریز و منسجم استفاده می شود. چوب هایی چون گردو، گلابی، عناب و نارنج و ...

آباده و شیراز از شهرستان های هستند که در ایران دارای سبک هستند. طرح های مورد استفاده در منبت سنتی بیشتر طرح های گردان ختایی هستند که به وسیله تیغه یا چاقوی منبت کنده کاری می شود. هنر منبت در استان فارس در شهرهای شیراز، آباده، اقلید، بوانات بسیار فعال است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1