مرمت محوطه میراث جهانی چغازنبیل آغاز می شود

6 سپتامبر 2015 - 14:30 dsfr.ir/4a5x4

مرمت محوطه میراث جهانی چغازنبیل آغاز می شود
محوطه جهانی چغازنبیل در 35 کیلومتری شهر باستانی شوش قرار دارد

کارگاه مرمت محوطه میراث جهانی چغازنبیل به منظور شروع مرمت های دوره ای مورد نیاز تجهیز شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ علیرضا رازقی، رییس پایگاه میراث جهانی چغازنبیل با اعلام این خبر افزود: تجهیز کارگاه های چغازنبیل برای انجام مرمت های مورد نیاز، قبل از فصول بارش در روزهای گذشته انجام شد.

وی گفت: مطالعات مربوط به کنترل کیفیت مواد و مصالح مرمتی برای تولید خشت، ملات و کاهگل توسط بخش مطالعات آزمایشگاهی پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه پیشتر صورت گرفته است.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل با اشاره بر چگونگی مراحل تجهیز گفت: پس از تایید خاک و ترکیب، پیشنهاداتی نیز برای تولید مصالح مرمتی تهیه خاک مورد نیاز انجام شده است. در این دوره تمرکز مرمت ها بر روی دو بخش بنای زیگورات و کاخ آرامگاه ها صورت می گیرد.

رازقی گفت: علاوه بر این در پایش های صورت گرفته سال 94 مطالعات جامعی درباره وضعیت ناودان های تاریخی موجود در زیگورات چغازنبیل به عنوان یکی از عوامل مهم بقا و حیات این بنا و همچنین امکان سنجی میزان اثر بخشی آن ها با توجه به گذشت زمان بسیار طولانی از ساخت آن ها، در هدایت و کنترل آب ناشی از باران صورت گرفت.

مدیر پایگاه جهانی چغازنبیل در پایان اضافه کرد: طرح مرمت و ساماندهی تعدادی از این ناودان ها پیش از شروع فصل بارش تهیه شده است و بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته اقدامات مرمتی آن ها در روزهای آینده آغاز می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1